08. jan 2020.

Društvenim mrežama šire se lažne fotografije i netočne karte požara u Australiji

Na društvenim mrežama mogu se naći montirane fotografije, fotografije iz ranijih šumskih požara, pa i lažne karte požarišta.

Photoshopped images and altered maps are among misinformation about bushfires spreading on social media. Source: Twitter

Veliki je broj zastrašujućih fotografija koje prikazuju razarajuću moć šumskih požara, ali neke od najpopularnijih nisu stvarne.

Pojavile su se fotografije snimljene tijekom ranijih požara, uključujući i poznatu fotografiju obitelji koja je zaštitu potražila u moru, koja je snimljena u Tasmaniji, 2013. godine.

Neke druge fotografije su jednostavno lažne.

Jedna od tih lažnih, montiranih fotografija prikazuje djevojčicu koja ispred plamenog zida u naručju drži koalu.

twitter

Dr. Julie Posetti je direktorica istraživanja u Međunarodnom centru za novinare i koautorica  UN-ovog priručnika o novinarstvu i dezinformacijama.

“ Višegodišnje istraživanje društvenih medija dovodi do jasnih zaključaka,  dok mnogi ljudi nenamjerno šire fabricirane fotografije ili one koje su bez konteksta, a za koje vjeruju da dočaravaju ono kroz što prolaze, drugi ciljano i sa zlom namjerom žele proširiti dezinformacije. To rade zbog privlačenja pozornosti, subverzija, ostvarivanja političkih ciljeva, pa i zbog pokušaja ugrožavanja života netočnim informacijama“, kazala je dr. Posetti za SBS News.

Za sve one koji se nalaze u opasnosim siutacijama kao što su požari važno je da se oslanjaju na provjerene izvore kao što su državne vatrogasne službe i javne medije i njihove stranice na društvenim medijima, kaže Posseti i dodaje da je važno i ne nazivati umjetničke projekte lažnim fotografijama.

Umjetnička projekcija kojoj je cilj bio prikazati raširenost požara u Australiji mnogi su dijelili na društvenim mrežama vjerujući da je riječ o karti stvorenoj u NASA-i.

Među poznatim ličnostima koje su objavile tu fotografiju bila je i američka pjevačica Rihana, koja na Twitteru ima 95 milijuna pratitelja.

Njena objava na Twitteru podijeljena je čak 73 000 puta.

Ova je karta na Facebooku u međuvremenu nazvana lažnom informacijom i zaustavljeno je njeno širenje.

Autor Anthony Hearsey kaže kako nije slutio da će se tako brzo proširiti društvenim mrežama, prije svega zbog uvjerenja korisnika da je riječ o NASA-inoj karti.

Hearsey  je iskoristio NASA-ine satelitske snimke u stvaranju 3D mape, pojačavajući narančasta područja.

View this post on Instagram

* Didn’t realise this would go viral 👀 PLEASE READ BELOW. * Regarding False Information. This has occurred NOT because of this post, or my information being inaccurate. It has been Zucc'd because other people have shared this image with the caption "This is a NASA photograph". This image has been flagged as a result. This is a 3D visualisation of the fires in Australia. NOT A PHOTO. Think of this as prettier looking graph. This is made from data from NASA’s FIRMS (Satellite data regarding fires) between 05/12/19 – 05/01/20. These are all the areas which have been affected by bushfires. https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#z:5;c:137.4,-27.9;t:adv-points;d:2019-12-05..2020-01-05;l:dark_gray,firms_viirs,firms_modis_a,firms_modis_t Scale is a little exaggerated due to the render’s glow, but generally true to the info from the NASA website. Also note that NOT all the areas are still burning, and this is a compilation. This image is copyrighted by Anthony Hearsey. Please contact for usage. DONATE HERE – https://linktr.ee/lukebakhuizen?fbclid=IwAR1hxUc97BXMPIxjiJqcVW7uG8wlgkPLfyO2wVFLVRDSw5X6cXAGeBuikeM _ #bushfires #render #visualisation #data #3d #australia #climatechange #disaster #fire #infographic #cinema4d #graphic #nasa

A post shared by Anthony Hearsey (@anthony_hearsey) on

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend