
Nezavisna regulatorna i samoregulatorna medijska tela važan su faktor za obezbeđivanje kvalitetnih i profesionalnih medijskih usluga, kao i medijskog pluralizma, neophodnog za razvoj demokratske misli u jednom društvu.

Predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Olivera Zekić javno je odbacila poziv Evropskog parlamenta iz kompromisnog teksta amandmana na izveštaj o napretku Srbije, da se peta licenca dodeli kroz transparentan i nepristrasan proces bez nepotrebnog odlaganja i u skladu sa međunarodnim standardima slobode medija.
Godinama se radilo na uništavanju slobode govora i sada imamo situaciju da je govor sve samo ne slobodan.
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) pozvao je članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) da napokon počnu da sprovode zakone u svojoj nadležnosti i spreče toksičan narativ u društvu ili da podnesu ostavke.
Specijalna izvestiteljka UN za zaštitu i unapređenje slobode mišljenja i izražavanja Ajrin Kan izjavila je 6. aprila u Beogradu da je javni diskurs u Srbiji toksičan, a glavnu ulogu u širenju govora mržnje imaju tabloidni mediji.
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) iz Beograda je danas pozvao Regulatorno telo Srbije za elektronske medije (REM) da za medije koji su pod njegovom jurisdikcijom uspostavi monitoring izveštanja o predsedničkim izborima u Crnoj Gori.
Dramatičan pad sloboda u Srbiji, ocena je iz izveštaja organizacije Fridom haus o stanju demokratije u svetu za 2022. godinu. U njemu se navodi da je, u poslednjih deset godina, Srpska napredna stranka konstantno erodirala politička prava i građanske slobode, pritiskala nezavisne medije, političku opoziciju i organizacije građanskog društva. Programski direktor Crte Raša nedeljkov kaže da su svi stubovi demokratije ozbiljno okrnjeni. Vanredna profesorka Fakulteta političkih nauka Aleksandra Krstić dodala je da je izveštaj Fridom hausa na istom tragu kao izveštaji Reportera bez granica ili Uneska.

Srbija se nalazi na 16. mestu zemalja kojima je u poslednjih 10 godina zabeležen dramatičan pad sloboda, za minus 18 stepeni, između Avganistana i Mjanmara, ali se i dalje smatra delimično slobodnom državom, pokazuje najnoviji izveštaj organizacije Fridom Haus u posebnom izdanju nazvanom "Obeležavanje 50 godina borbe za demokratiju".
Zbog činjenice da još nema odluke Regulatornog tela za elektronske medije (REM) o petoj nacionalnoj frekvenciji za televizije, pravni zastupnici United Media i Televizije Nova S podneli su prigovor zaštitniku građana. Nalazimo se u apsurdnoj situaciji, objašnjavaju pravnici za N1, jer REM i dalje ćuti, iako je protiv tog tela podneta tužba upravo zbog "ćutanja uprave".
Sva tri opoziciona poslanika iz Niša najavili su da će podneti prijavu REM-u protiv regionalne televizije „Bela mi“ zbog priloga o sednici Skupštine Srbije posvećene Kosovu i Metohiji, na kojoj je govorio predsednik Aleksandar Vučić, koji su označili kao „pinkovsku“ propagandu, govor mržnje i „crtanje mete na čelu poliitičkim protivnicima SNS-a“.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik je u nacrtu izveštaja o Srbiji pozdravio činjenicu da članstvo u Evropskoj uniji i dalje predstavlja strateški cilj Srbije, ali je naveo niz oblasti koje nisu usklađene sa politikom EU ili predstavljaju kočnicu u vladavini prava i medijskim slobodama.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik objavio je nacrt izveštaja o Srbiji, koji će prvo ići na debatu u Odbor za spoljne poslove, a potom i u Evropski parlament.