20. jun 2016.

Asanž: „Vikiliks je moderna biblioteka znanja, a varvari hoće da je unište!“

Globalni događaj „Prvo su došli po Asanža“, koji slavi uzbunjivače i slobodu izražavanja, održan je sinoć istovremeno u deset gradova širom sveta, među kojima je bio i Beograd

Publici u Narodnom pozorištu u Beogradu video-linkom uživo se obratio osnivač „Vikiliksa“ Džulijan Asanž koji se već pet godina nalazi u azilu u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, poručujući da je „Vikiliks“ moderna biblioteka znanja, koju moderni varvari žele da unište.

– Ona sadrži više od 11 miliona izveštaja i graditi tu biblioteku je ispunjenje sna. Nju stvaraju naša ljubav, ljubav naših izvora, ali i 100 godina ukupnih zatvorskih kazni širom sveta. Tu biblioteku moderni varvari žele da unište, ali ona raste iz dana u dan, kao i broj njenih zaštitnika – rekao je Asanž.

Osnivač „Vikiliksa“ nije želeo da govori o optužbama na svoj račun, ali je istakao da su ga one ojačale i dale mu „supermoć“.

– Optužen sam da sam špijun, terorista, seksualni krimninalac, i to je za mene bio šok, da se probudim i shvatim da sam postao demon. Ali sada sam srećan, jer sam shvatio da se nisam ja pretvorio u demona, već su se drugi pretvorili. Optužbom sam dobio „supermoć“ da vidim druge kakvi zapravo jesu – rekao je Asanž.

On je podsetio i na druge optužene da su špijuni i teroristi, poput Čelzi Elizabet Mening (američki vojnik rođena kao Bredli Edvard Mening, uhapšena zbog saradnje sa Vikiliksom), bivšeg radnika CIA Edvarda Snoudena, za koje je rekao da su posebni i hrabri ljudi.

Posle Asanža publici se istim video-linkom obratio i ministar spoljnih poslova Ekvadora Gijom Long koji je podsetio da je ta država, uprkos brojnim pritiscima, pretnjama i prljavoj kampanji dala azil Asanžu i istakao da njena vlada nikada nije zažalila zbog te odluke.

– Moja vlada veruje da principijelne odluke mogu da dovedu do promene situacije u kojoj se ugrožavaju ljudske slobode. Ostaćemo potpuno posvećeni zaštiti Asanža, ali i borbi da se njegovo nelegalno zatočeništvo ukine – rekao je Long.

Pored direktnog uključenja Asanža, publika na sceni „Raša Plaović“, imala je priliku i da uživo čuje i postavi pitanja „Vikiliksovoj“ advokatkinji Renati Avili sa kojom je o počecima Vikiliksa, Asanžu, i konceptom nadzora i bezbednosti razgovarala srpska književnica i dramaturg Maja Pelević.

Kako je Avila istakla koncept nadzora se iz temelja promenio poslednjih godina razvojem tehnologija, ističući da se korišćenjem mobilniih telefona i internet sajtova bez razmišljanja ljudi odriču svoje privatnosti, a time i slobode.

– Kažu nam da ne brinemo, da je to samo zbog marketinga, kako bi nam prodali stvari i olakšali život, ali koja je cena za to? Postali smo predvidivi, a to znači da smo podložni kontroli. Ne kao individue, već kao društvo. To dovodi do toga da, predviđanjem našeg sledećeg koraka, mogu da manipulišu izborima i politikama koje donose – rekla je Avila.

Avila je istakla i da rezultati predstojećih predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, odnosno izbor između dva postojeća kandidata, samo mogu da otežaju situaciju uzbunjivačima, „Vikiliksu“, kao i Asanžu lično.

Ona je optužila aktuelnog predsednika SAD Baraka Obamu da je dozvolio uvođenje veoma stroge politike protiv uzbunjivača i time postavio temelje za njihov dalji progon.

U događaju koji se simultano održao u Narodnom pozorištu u Beogradu, Centru „Pompidu“ u Parizu, teatrima „Folksbine“ u Berlinu i „Bozar“ u Briselu, „Circulo de Bellas Artes“ u Madridu, na Nedelji mode u Milanu, kao i u Njujorku, Kitou, Buenos Ajresu i Montevideu, počela je „Asanžova nedelja“.

Među učesnicima tog globalnog događaja bio je i filozof Slavoj Žižek, koji je snimljenom video porukom poručio da je Asanž pokazao kako se danas može biti heroj, i da on živi kroz nas i bori za nas, a da smo svi krivi ukoliko ništa ne uradimo.

– Džulijan Asanž, koga imam čast da nazivam prijateljem, našao je jedno moguće rešenje. Svi volimo da citiramo Gandija – Ne čekajte da neko drugi sprovede promene, budite vi sami promena koju želite.… I to je ono što je Asanž uradio: pokazao nam je šta sve možemo. Ovo nije očajnička situacija. Mi to možemo – rekao je Žižek.

Snimljene video-poruke za publiku u Beogradu imali su i kreatorka Vivijen Vestvud, kompozitor Brajan Eno, a u ostalim gradovima Peti Smit, Pi Džej Harvi, Noam Čomski, Janis Varufakis, Vivijan Vestvud, Majkl Mur, Žan Mišel Žar, Evgenij Morozov, Angela Rihter……

Pokretači pokreta su DiEM25 (Democracy in Europe Movement), bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis, i hrvatski filozof Srećko Horvat, koji je i inicijator Filozofskog teatra.

Cilj globalnog događaja je da se naglasi da današnje društvo živi u veoma opasnom vremenu u kojem svako ko se suprotstavi političkim i finansijskim centrima moći, veoma brzo može da postane meta, poput Asanža.

Džulijan Pol Asanž je australijski novinar i internet aktivista, najpoznatiji po svom radu na internet sajtu Vikiliks.

Od 30. novembra 2010. nalazi se na crvenoj Interpolovoj poternici zbog optužbi za silovanje koje je pokrenula Švedska, a koje se navodno dogodilo 2010. godine.

https://twitter.com/realkingrobbo/status/741314222873804800?ref_src=twsrc%5Etfw

Asanž se 7. decembra u Londonu predao Skotland Jardu, da bi zatim 23. februara 2011. sud u Londonu naložio da bude izručen Švedskoj.

Ekvador je 16. avgusta 2012. odobrio politički azil Džulijanu Asanžu, koji se od 19. juna iste godine nalazi u ambasadi te zemlje u Londonu.

Britanske vlasti su saopštile da bez obzira na odluku neće dopustiti Asanžu da napusti zemlju.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend