Film baziran na istinitoj priči o radu ekipe Boston Globe-a osvojio je Oskara za najbolji film 2015. godine
Film „Spotlight“, režisera Toma McCarthyja, odnio je nagradu za najbolji film godine na 88. dodjeli filmskih nagrada Oskar koja je sinoć održana u Los Angelesu.
Istinita priča o grupi istraživačkih novinara lista Boston Globe, koji su 2002. otkrili skandal o seksualnom zlostavljanju djece od strane katoličkih svećenika, privukla je veliku pažnju javnosti i još jednom ukazala na važnost istraživačkog novinarstva.
Film Spotlight je i prije dodjele prestižne filmske nagrade ocijenjen kao jedan od najboljih filmova na temu novinarstva, a posebnu važnost ima zbog toga što je o istraživačkom novinarstvu.
Priča o Spotlightu je i poučna i bitna, i to je film koji slavi istraživačko novinarstvo.
Pored nagrade za najbolji film, Spotlight je dobio i Oscara za najbolji originalni scenarij. Kompletnu listu dobitnika Oskara za 2015. godinu možete vidjeti ovdje.
Foto: Twitter/Spotlight Movie
Šta čeka medije u 2024: Ugovor sa đavolom ili otpor - pa šta bude?
Žene koje su progovorile o seksualnom zlostavljanju: Kakve posledice ostavljaju senzacionalističko izveštavanje i javni sudski postupak?
Novinarki KRIK-a otet telefon kojim je slikala Vučićevog sina u društvu huligana, policija se povukla
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.