
Sami organi Narodne skupštine — uključujući Odbor za kulturu i informisanje i predsednicu Narodne skupštine — do sada su iskazali sumnju u nepravilnosti kod 65 predlagača i 12 kandidata.
Građanske inicijative i Fondacija Slavko Ćuruvija su osporile 26 predlagača i 14 kandidata.
To znači da u ukupnom zbiru kod 91 predlagača i 26 kandidata od strane samog Odbora, a i nezavisnih posmatrača i predlagača postoji sumnja da ne ispunjavaju zakonske uslove.
Pored toga, sami zvanični dokumenti Narodne skupštine ukazuju na ozbiljna pogrešna tumačenja ključnih zakonskih pojmova, uključujući tvrdnje:
- da lica od 15 do 18 godina nisu deca,
- da zaštita dece ne spada u oblast ljudskih prava,
- da su portali pisanih medija elektronski mediji u smislu Zakona o elektronskim medijima.
Zbog ovako ozbiljnih i sistemskih pravnih problema, podnet je i dodatni zahtev Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo za autentično tumačenje zakonskih odredbi.
Istovremeno, za današnju sednicu Odbora za kulturu i informisanje dostavljeni su i prigovori više organizacija koje učestvuju u ovom procesu, a koji se odnose na najeklatantnija kršenja zakona kod pojedinih predlagača i kandidata.
U ovakvim okolnostima bi donošenje konačne liste kandidata od strane Odbora za kulturu i informisanje predstavljalo otvoreno kršenje zakona i ignorisanje čak i sopstvenih sumnji u nezakonitosti predlagača i kandidata, čime bi bio dodatno ugrožen legitimitet celog izbornog procesa za Savet REM-a.
Građanske inicijative i Fondacija Slavko Ćuruvija zahtevaju da Skupština Republike Srbije postupak vrati u zakonite tokove i obezbedi da Savet REM-a konačno bude biran u skladu sa zakonom, a ne kroz očito izvrgavanje zakonskih okvira.
Građanske inicijative
Fondacija „Slavko Ćuruvija“
Izveštavanje o Srebrenici jula '95: Nevladini mediji nisu znali da li da veruju, režimski slavili zločince
Grozev: Vrednost FSB izveštaja o zvučnom oružju je nula, duboko je uvredljiv za svakog ko kritički razmišlja
Deset istraživačkih priča koje svaki građanin Srbije treba da pročita
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.