
Foto: Danica Đokić / Cenzolovka
Nakon što je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) obavestilo niz organizacija i medija da ne može da odgovori na zahteve za dostavljanje informacija koje su značajne za javnost, jer je Savetu REM-a istekao mandat, Poverenik za informacije od javnog značaja u više navrata nije uvažio ovo obrazloženje.
Slavko Ćuruvija fondacija, Biro za društvena istraživanja, Udruženje novinara Srbije i Nezavisno udruženje novinara Srbije samo su neke od organizacija koje su od REM-a, krajem prošle godine, dobile isti odgovor – da bez Saveta, koji „donosi akte iz oblasti obezbeđivanja javnosti rada Regulatora”, ovo telo ne može da odgovori na njihove zahteve.
„Regulator nije u mogućnosti da postupi po vašem zahtevu dok ne budu izabrani novi članovi Saveta Regulatora”, pisalo je između ostalog u odgovoru REM-a koji ne potpisuje nijedno lice.
Poverenik u odgovoru Slavko Ćuruvija fondaciji (SĆF) ocenjuje da su razlozi za to što REM neće da pošalje tražene informacije – neosnovani i ne mogu biti uvaženi.
Iz ove kancelarije, posle tri žalbe SĆF, ocenjuju i da onaj ko traži informacije „ne može trpeti štetne posledice” ako REM nije organizovao obavljanje svojih aktivnosti i nesmetano funkcionisanje i pored organizacionih promena.
Tri meseca bez Saveta, ali i ostatka REM-a
Advokat Rodoljub Šabić izjavio je ranije za Cenzolovku da to što je REM ostao bez Saveta i faktički lišen mogućnosti da vrši svoju najvažniju ulogu, ne znači da je kao organ prestao da postoji i da ne mora da izvršava svoje obaveze.
„Nedopustivo je da se odgovorni u njemu pozivaju na nepostojanje Saveta kao razlog za uskraćivanje zakonom utvrđenih prava i neizvršavanje poslova za koje primaju platu.”
Savet REM-a ne postoji od 4. novembra 2024, kada je po sili zakona tadašnjim članovima istekao mandat. Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje (Odbor) prekršio je zakon, raspisavši poziv za kandidate novog sastava sa četiri meseca zakašnjenja.
Iako je trebalo da bude završen do kraja decembra, proces je i dalje u toku. Sedam kandidata povuklo je kandidature, usled nepravilnosti, nezakonitosti i diskriminacije tokom procesa, te više od pola kategorija nema po dva kandidata od kojih Skupština bira po jednog za članstvo u Savetu.
Iz Ministarstva za evropske integracije kažu za EWB da zbog toga razmatraju kako da se ponovi izbor Saveta REM-a.
Istovremeno, narodni poslanik i član Odbora Nebojša Bakarec za Juronjuz tvrdi da nigde u zakonu ne piše da se članovi Saveta „biraju ravnomerno iz devet grupa” i da će novi saziv biti izabran u naredne dve nedelje.
U međuvremenu se, kaže on, „nadzor medija vrši rutinski i po zakonu, a u tome učestvuju i sve službe REM-a, koje su u punom sastavu”.
Gde su ovlašćena lica za postupanje po zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja u ovom nezavisnom telu i zašto ne rade svoj posao, Bakarec nije pominjao.
REM od decembra nije odgovorio Cenzolovci na pitanja u vezi sa ovim slučajem. Nije se, prema navodima Poverenika, izjašnjavao ni o žalbama Slavko Ćuruvija fondacije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.