22. feb 2021.

Premijerka Srbije: Cilj nam je da se novinari osećaju bezbedno dok rade

Premijerka Srbije Ana Brnabić podsetila je danas da su, kada je reč o medijskoj strategiji, formirane dve radne grupe - jedna za praćenje implementacije Strategije i jedna za zaštitu i bezbednost novinara - ističući da je cilj da za novinare Srbija bude bezbedno okruženje za rad.

Brnabić je tokom onlajn dijaloga sa članovima Nacionalnog konventa o EU, na kojem su teme poglavlja 23 i 24, navela da se sa tom radnom grupom sastaje jednom mesečno i najavila da će sledeći sastanak biti 26. februara.

Istakla je da su za sada izdvojene tri važne teme u ovom trenutku.

To su otvaranje SOS linije za sve predstavnike medija na koje će moći da prijave uvrede i pretnje, zatim portal na kojem će biti informacije o toj problematici i treća da se sa Zaštitnikom građana napravi jedna jedinstvena lista pretnji i uvreda medijima.

Jedinstvena lista pretnji i uvreda značiće da ne bi, kao što je, kako kaže, slučaj trenutno, imali nekoliko tih listi koje se razlikuju po broju pretnji.

„Na zvaničnoj listi imali bismo jedan broj, svi bismo znali o čemu pričamo i mogli bismo zajedno da gledamo kako da rešavamo slučaj po slučaj. To je jedini način da unapredimo ovu oblast“, kazala je premijerka.

Posebni fokus današnjeg dijaloga su pitanja medijske strategije, ustavne promene i borba protiv korupcije, a Brnabić je istakla da je vladavina prava jedan od tri osnovna prioriteta novog mandata Vlade i njenog ličnog fokusa.

Prema njenim rečima, nova Vlada posvećuje pažnju vladavini prava koliko je to činila prilikom prvog mandata kada je reč o digitalizaciji i obrazovanju.

Brnabić: Nismo prodali autorska prava Tanjuga

Netačno je da smo prodali autorska prava Tanjuga, rekla je danas premijerka Ana Brnabić na konstataciju jednog od učesnika onlajn dijaloga o medijskoj strategiji i vladavini prava u organizaciji Nacionalnog konventa da je država prodala autorska prava agenciji.

Brnabić je precizirala da je 11. decembra zaključen Ugovor o stupanju na snagu korišćenja svih imovinskih prava na period od 10 godina i pojasnila da je vlasnik autorskih prava, koje je Tanjug, kako je rekla, sticao u prošlosti, država Srbija.

„Korisnik ih je praktično zakupio na 10 godina“, precizirala je Brnabić.

Prema njenim rečima, postoji proces koji mora da se ispuni da bi se neko brisao iz registra medija ili Agencije za privredne registre.

Brnabić kaže da je u toku postupak zaključenja ugovora o zakupu pokretnih stvari koje je koristio Tanjug što je, kako navodi, završna faza tog procesa.

„To je i preduslov za podnošenje zahteva za brisanje Tanjuga iz APR-a“, navela je premijerka.

Brnabić se osvrnula i na udruživanje Telekoma i Telenora i optužbe United grupe i SBB-a da je reč o nameri da ove dve kompanije preuzmu medijsku kontrolu i u tom kontekstu kazala da ako kao društvo želimo vladavinu prava, potrebno je da sačekamo da nadležne institucije provere može li se govoriti o monopolu na tržištu.

Podseća da je SBB i United grupa, koja je pokrenula tu priču o monopolu, ranije sarađivala sa Telenorom.

„Tada nije bila ovakva hajka ni na Telenor, ni na United grupu. Telekom mora da radi u svom interesu i interesu države koja je delom vlasnik, ali tu treba da se oglasi i Agencija za konkurentnost“, rekla je Brnabić.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend