02. mar 2022.

REM-ova analiza pokazala nepromenjeno stanje u medijima: Više pažnje aktivnostima funkcionera nego opoziciji

Četvrti po redu monitoring Regulatornog tela za elektronske medije koji prati izbornu kampanju i zastupljenost političkih aktera na televizijama sa nacionalnom frekvencijom i tri kablovske televizije, nije pokazao nove tendencije u radu tih medijskih kuća.

Foto: Medija centar Beograd

Na javnom medijskom servisu, a mnogo uočljivije na drugim prorežimskim televizijama, od 10. do 20. februara, opozicione stranke i pokreti imali su mnogo manje ukupnog vremena nego je posvećeno aktivnostima državnih funkcionera, koji od početka predizborne trke vode još žešću funkcionersku kampanju.

Takođe je primetno da je u izveštajima privatnih režimskih televizija dominantna kritika opozicije, odnosno negativno obojeno izveštavanje, dok se suprotna stvar, kritika vlasti, odvija na kablovskim emiterima, doduše u mnogo manjoj meri.

– Mislim da bi REM trebalo da pokrene postupak protiv televizija kod koji dominira tema kritike opozicije jer se time krši Pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga. Ako je ovako kako njihova metodologija kaže, onda po Zakonu o potvrđivanju Evropske konvenvencije o prekograničnoj televiziji, onda oni treba da se obrate regulatornom telu u Luksemburgu i da im dostave nalaze svog monitoringa vezane za N1 i Novu. To jedino mogu da vidim iz svega ovoga, ne ulazeći u kvalitet metodologije, navodi glavni sociolog BIRODI-ja Zoran Gavrilović.

Sa druge stvane, on napominje da kao problem REM-ovog monitoringa vidi uzorak medija koje nadgledaju.

– Ni to nije u skladu sa onim što preporučuje OEBS-ov vodič, na koji se oni pozivaju. I Bilo bi dobro veoma da kada predstave nalaze ne okače ih samo na sajt, već nego da održavaju konferencije na štampu i da komunicirajusa javnošću, smatra Gavrilović i napominje da čak ni na sajtu REM-a, na stranici na engleskom jeziku, nema izveštaja još od 2013, pa ni ODIR ne može da pristupi podacima. Kako nastavlja, “radi pravilnog uzorka”, u analizu bi trebalo uključiti i dve kablovske televizije koje emituje Telekom, koji je državni, i napominje da će BIRODI u narednim analiozama pratiti Evronjuz.

Gavrilović dodaje da je i dalje primetan trend, odnosno praksa na televizijama gde stranke, posebno ona vladajuća, dostavljaju svoj promotivni i marketinški materijal, kog novinari predstavljaju kao medisjki, što je takođe suprotno Zakonu o elektronim medijima, a time se krši i Kodeks novinara. Sve u svemu, nalazi su spredstavljeni na način da iz njih ne možeš nešto veliko da vidiš, zaključuje Gavrilović.

Članica Saveta REM-a Judita Popović mišljenja je da svi dosadašnji monitorinzi REM, a verovatno i oni koji će tek da uslede, pokazuju jedan obrazac predizborne kampanje aktuelne vlasti, a to je beskompromisno zauzimanje medijskog prostora koje se pežorativno naziva rad vlade, ministara, funkcionera, predsednika republike.

– To je nedvosmisleno izborna kampanja u realnosti dok je sve ostalo samo privid fer političke utakmice. Selektivno gledati i meriti samo u jednom smeru kao što je to slučaj sa pomenutim monitorinzima ničemu ne služe osim stvaranju iluzija. Privremeni nadzorni odbor ima mogućnosti a i obavezu da ukaže na navedenu problematiku kako bi se dobila šira i realnija slika izborne kampanje, zaključuje Popović.

Podaci

Inače, RTS 1 je opozicionim listama u posmatranom periodu posvetio sat i deset minuta svog vremena, a isto toliko aktivnostima državnih funkcionera. RTV Pink je dva sata i deset minuta posvetio opozicionim listama, a minut više funkcionerima. TV Hepi ukupno je strankama i listama posvetio tri i po sata, , dok je čak polovina predstavljena u negativnom tonalitetu. TV B92 posvetio je gotovo pet sati listama i strankama, a aktivnostima funkcionera oko 3,5 sati. Na TV Prvoj listama je posvećeno sat i 50 minuta, dok u gotovo sat svog programa govore o funkcionerima i njihovim aktivnostima. S druge strane, Tv Nova S više od sedam sati odnosno polovinu ukupnog vremena, posvetila je analitičarima, a proglašenim listama nešto manje od pet sati. TV N1 je približno 60 ukupnog vremena posvetila analitičarima, a 45 minuta vremena posvećeno je kritici vlasti, odnosno aktivnostima državnih funkcionera. Na TV Al Džaziri dominantno su prisutni analitičari.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend