17. dec 2016.

REM: Postoji izveštaj o oglasima u predizbornoj kampanji

Sednica skupšštinskog Odbora za kulturu i informisanje, foto: FoNet

Sednica skupšštinskog Odbora za kulturu i informisanje, foto: FoNet

Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje razgovarao je sa kandidatima akreditovanih univerziteta za članove Saveta REM-a – Goranom Petrovićem i Vladimirom Tomaševićem.

Sednicu tog skupštinskog tela obeležila je rasprava o izveštaju REM-a o medijskoj zastupljenosti političkih aktera u predizbornoj kampanji 2016. godine.

Članice Odbora iz redova Demokratske stranke i Pokreta Dosta je bilo, Maja Videnović i Ana Stevanović, upitale su aktuelnog predsednika Saveta REM-a Gorana Petrovića da li postoji izveštaj tog regulatornog tela o medijskoj zastupljenosti političkih aktera u predizbornoj kampanji 2016. godine, navodeći da je „u interesu javnosti“ da sazna da li takav izveštaj postoji i kakav je.

Kandidat za člana Saveta REM-a Goran Petrović kazao je da izveštaj o broju oglasnih poruka u kampanji 2016. godine postoji, kao i da je dostavljen Agenciji za borbu protiv korupcije.

„Najviše pometnje izazvala je terminološka zabuna. Postoji izveštaj o broju oglasnih poruka i dostavljen je Agenciji za borbu protiv korupcije, a čim je dostavljen državnom organu kao što je agencija, dostupan je i javnosti. Ovde više nema plaćenih termina, sve smo svrstali u oblast oglasnih poruka i samo takav izveštaj smo mogli da damo“, kazao je Petrović.

On je naveo da REM po svom statutu ima obavezu da dostavi „samo“ izveštaj o političkom oglašavanju, kao i da je to učinjeno.

„Nismo merili koliko se ko pojavljivao u informativnim programima, zakon nas na to ne obavezuje. U izveštaju možete videti koliko je koja stranka u procentualnom smislu, imala političkih oglasa“, kazao je Petrović, podsetivši da od usvajanja novog Zakona o javnom informisanju i medijima u avgustu 2014. godine, mediji više nisu pravni subjekti.

Poslanica DJB Ana Stevanović upitala je Petrovića zbog čega REM nije objavio izveštaj na svojoj internet stranici i da li je to regulatorno telo „uopšte vršilo nadzor“.

„Da li postoji bilo kakav izveštaj u kojoj meri je bilo koji kandidat bio zastupljen u medijima tokom kampanje 2016. godine? Pravilnik REM-a je vrlo decidan i kaže da se vi ne bavite samo oglašavanjem“, navela je Ana Stevanović. Ona je upitala i kako je Televizija Pink mogla da sazna i objavi jednu odluku REM-a četiri sata pre no što je Savet REM doneo odluku, ali i zašto REM ne upućuje mere opomene jednoj televiziji koja je nacionalnu frekvenciju dobila na osnovu dečijeg programa, a emituje „jezive rijaliti programe“.

Odgovarajući na ta pitanja, Petrović je kazao da ne zna „niti je obavezan da zna“ šta je televizija Pink radila četiri časa pre sednice Saveta REM-a.

„Pitanje oduzimanja dozvola pojedinim televizijama je problematično, jer se sa jedne strane ponašate kao cenzor, a to podleže i vođenju sudskog postupka, gde bi u slučaju drugačije odluke suda morali da platimo dva budžeta odštetnog zahteva“, dodao je Petrović.

Zamenik člana Odbora iz redova pokreta Dosta je bilo Vladimir Đurić upitao je Petrovića da li misli da su kandidati bili ravnomerno zastupljeni u medijima tokom kampanje, na šta kandidat za člana Saveta REM-a nije hteo da odgovori, navodeći da „to ne bilo bilo krektno prema drugim članovima REM-a“.

Predsednica Odbora Maja Gojković upitala je da li nezavisnost REM-a podrazumeva nezavisnost tog tela da ne poštuje zakone, na šta je kandidat ispred Univerziteta UNION Nikola Tesla Vladimir Tomašević odgovorio da „nezavisnost ne abolira bilo kakve kršenje zakona“.

Članovi Odbora razgovarali su i sa Radojem Pujovićem i Radoslavom Nikolićem, kandidatima za članove Saveta REM-a, koje su predložila udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanje i zaštita dece.

Upitan da li postoji statistika o prisutnosti osoba sa invaliditetom u medijima od kada postoji REM, Kujović je kazao da tačne evidencije nema ali da na tom planu postoji pozitivan trend, obzirom na broj osoba sa invaliditetom mlađeg uzrasta.

Poslanica DJB Ana Stevanović upitala je kandidate šta misle o radu REM-a u vezi sa slobodom izražavanja i zaštitom dece, na šta je Kujović odgovorio da ne samo REM, već celo društvo mora više da radi na zaštiti dece, dok je Nikolić kazao da nije nezadooljan radom tog regulatornog tela, ali je i dodao da ima prostora da se njegov rad poboljša „normativnom regulacijom i praksom“.

Za izvestioce Odbora na sednici Narodne skupštine koja će o izboru kandidata za članove Saveta REM-a raspravljati po hitnom postupku, odlukom većine od 13 prisutnih članova Odbora izabrani su poslanici Marko Atlagić i Snežana Paunović.


Video prilog televizije N1 pogledajte ovde.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend