12. okt 2022.

U izveštaju EK niz primedbi na račun medijskih sloboda, pominje se i Telekom

Srbije nije postigla napredak u oblasti slobode izražavanja i slučajevi pretnji i nasilja nad novinarima i dalje izazivaju zabrinutost, a sveukupno okruženje za nesmetano ostvarivanje slobode izražavanja i dalje treba dodatno ojačati u praksi, navela je Evropska komisija u izveštaju o Srbiji, preneo je portal EWB.

Snimak ekrana, N1

U izveštaju se konstatuje da je REM doneo odluku da istim televizijskim kanalima kao i u prethodnom periodu dodeli nacionalne frekvencija, iako su te televizije „i u prethodnom periodu dobijale opomene od REM zbog kršenja svojih zakonskih obaveza“.

Komisija poziva najviše državne zvaničnike u Srbija da se uzdrže od etiketiranja ili verbalnih napada na novinare. Preporučeno je i da bi trebalo da se sve pretnje i verbalno nasilje nad novinaraima prate i da okrivljeni budu krivično gonjeni.

Vlasti u Srbiji pozivaju se i da obezbede transparentno i pravično sufinansiranje medijskih sadržaja koji služe javnom interesu i povećaju tranparentnost u vlasništvu nad medijima i oglašavanju.

U izveštaju stoji da bi proces privatizacije medijskog sektora trebalo da bude završen i da bi trebalo primeniti usvojenu Medijsku strategiju.

Po prvi put u svom izveštaju Komisija spominje državnu kompaniju Telekom i njeno vlasništvo u medijima.

„U toku je nekoliko sudskih sporova i postupaka u kojima su Telekom Srbija, čiji je većinski akcionar država, i privatne kompanije, kako u Srbiji tako i u inostranstvu, u kontekstu visoke koncentracije medijskog tržišta u Srbiji“, konstatuje Evropska komisija.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend