28. jul 2016.

U Srbiji ne postoje mediji već industrija medijske propagande

mediji_novine_stampaMedijska situacija u Srbiji je pre privatizacije bila veoma loša, a sada je još gora, zbog čega je neophodno preispitati set medijskih zakona

To je jedna od ključnih ocena koja se čula na skupu „Medijska reforma- dve godine kasnije“, održanog danas u Nišu, u organizaciji Profesionalnog udruženja novinara Srbije (PROUNS) i Sindikata novinara Srbije (SINOS).

Na skupu se takođe čulo da je neophodno da Ustavni sud saopšti šta se deđava sa postupkom za utvrđivanje ustavnosti odredbi o privatizaciji u medijskim zakonima, pošto Ustav propisuje da “svako može biti osnivač medija“, a medijski zakoni su to zabranili lokalnim samoupravama, kao i republici i pokrajini, izuzev u slučaju javnih servisa. PROUNS i SINOS su pokrenulu postupak za ocenu ustavnosti tih zakonskih odredbi još u sepštembru 2014. godine, a mesec dana kasnije su tražili da se donese privremena mera kojom bi se zaustavila privatizacija do donišenja sudske odluke, ali Ustavni sud još uvek „ćuti“, a štetne posledice su više nego jasne.

Učesnici skupa su podsetili da je od donošenja seta medijskih zakona koji su omogućili „izlazak države iz medija“, veliki broj medija završio u rukama vlasnika koji su bliski vlastima, a da je projektno sufinansiranje medija „obezbedilo“ promociju te vlasti, a ne ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, što je trebalo da bude njegova osnovna svrha. Predstavnici PROUNS-a i SINOS-a su precizirali da je od tada, od 73 medija koji su ušli u proces privatizacije čak 20 je ugašeno, 19 ima potpuno neizvesnu sudbinu nakon što je steklo pravo na besplatne akcije, a 34 je kupilo „nekoliko porodica koje su bliske vlastima“. Bez posla je ostalo 1200 novinara.

– Predstojeća Medijska strategija je izuzetno važna i ona će dati smernice daljem razvoju medija u Srbiji. Analize pokazuju da privatizacija medija nije dala dobre rezultate, a da se projektno sufinansiranje u velikoj meri koristi za opstanak i održivost medija, što nije svrha državne pomoći. I poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitnik građana su konstatovali da je situacija u medijima u Srbiji zabrinjavajuća. Za takvu situaciju nisu odgovorni samo oni koji hoće da stave medije pod svoju kontrolu, već i sami novinari, koji nemaju snage da se odupru vlastima i vlasnicima- rekla je Gordana Janković, šefica Odeljenja za medije Misije OEBS u Srbiji.

Zoran Gavrilović, programski direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), koji se više godina bavi monitoringom medija u Srbiji i regionu, kazao je da u Srbiji skoro da ne postoje mediji, već postoji „medijska industrija koja pravi javno menjenje“, odnosno industrija koja se bavi propagandom za račun vlasti.- Centralni mehanizam propagande je Televizija Pink, koju “sledi“ mreža lokalnih medija čiji su vlasnici bliski vlastima, a u medijske perjanike, koji se bave odmazdom i optužbama za račun vlasti, spada i Informer- rekao je on.

Đokica Jovanović, sociolog kulture i jedan od lidera Udruženja predsednika skupštine stanara, ocenio je da je projektno finansiranje „po svojoj suštini defektno“ jer „finansira gazde koji se zarad opstanka svog medija i profita dodvoravaju vlastima“, založamskog finansiranja, koje bi to onemogućilo. Ivan Zlatić, nekadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije i koautor izveštaja Saveta o medijima, dodao je da je veliki problem i netransparentno vlasništvo u medijima, kontrola medija od strane vlasti i činjenica da RTS još uvek nije javni servis građana već servis vlasti.

Učesnici su bili prilično jednoglasni i u zaključku da je krajnje neophodno pokretanje socijalnog dijaloga sa medijima i potpisivanje granskog kolektivnog ugovora, ističući da „prekarni novinar i nije novinar“. Više puta je isticano da u Srbiji postoji medijska diskriminacija, jer građani Beograda i Vojvodine „imaju“ javne servise – RTS, Radio Beograd, Radio 202 i RTV Vojvodinu, dok Srbija južno od Beograda nema regionalne javne servise, tako da se deo učesnika založio da ih što pre „dobije“. Na skupu nisu učestvovali Vukašin Obradović i Ljiljana Smajlović, predsednici NUNS-a i UNS-a, koji su više pita označeni kao glavni zagovornici loših medijskih zakona, jer su, kako su kazali organizatori, bili opravdano sprečeni.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend