
Foto: N1
Podsetimo, Istraživačka mreža OCCRP otkrila je da su novi glavni direktor United grupe Sten Miler i direktor državnog Telekoma Srbije Vladimir Lučić razgovarali o smeni Aleksandre Subotić, dugogodišnje direktorke United Media, u čijem su vlasništvu i televizije N1 i Nova S, kao i portali Radar, Danas i Forbes, prenosi Nova.rs.
Prema navodima izvora, Miler je rekao Lučiću da zna da predsednik Srbije nije zadovoljan što Subotić još nije otpuštena, kako je obećano, ali da mu je potrebno više vremena da je smeni, jer su prethodno neophodne i druge promene, prema izvoru upoznatom sa sadržajem razgovora.
OCCRP nije video dokaze da je Vučić dao nalog Lučiću ili bilo kome drugom da izvrši promene na N1. Ipak, komentari koje je Vučić dao u februaru ove godine u intervjuu za provladinu televiziju Pink sugerišu da je znao da predstoji smena. Vučić je tada rekao da će pojedini zaposleni na N1 biti otpušteni u novembru.
Hrvatski Jutarnji list je preneo delove vesti objavljene na našem sajtu i ukazao na to da su mediji iz United Media retki koji nisu pod uticajem Vučićevog režima.
U zemlji traju masovni protesti protiv vlasti – stotine hiljada ljudi mesecima izlazi na ulice, a demonstracije postaju sve burnije. Dok većina medija ostaje lojalna predsedniku, tek mali broj kritički piše o aferama vlasti.
Vučić i njegovi saradnici godinama targetiraju nezavisne medije, nazivajući N1 „tajkunskim“, „američkim“ ili čak „okupacionim“ kanalom. Ta retorika, upozoravaju novinari i medijske organizacije, stvara atmosferu neprijateljstva koja može dovesti do nasilja. Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić i novinarka Tamara Skrozza upozoravaju da bi vlast mogla posegnuti i za krajnjim merama – gašenjem N1 i Nove, dok su novinari već sada izloženi ozbiljnim napadima i pretnjama.
Tabloidi bliski vlasti, poput Informera, otvoreno napadaju novinare N1, dok su i pojedini ministri koristili uvredljive natpise i izjave na račun kritičkih redakcija. Sve to, prema analitičarima, pokazuje da se režim sistematski priprema za obračun s preostalim nezavisnim medijima u Srbiji, zaključuje Jutarnji list, koji je aludirao na to da Srbija postaje „evropska Severna Koreja“.
Ubistvo u Ulici Slavka Ćuruvije
Tabloidi brišu tekstove u kojima blate studente zato što moraju da dokažu da su tačni da im ne ugase portale
Izveštavanje o Srebrenici jula '95: Nevladini mediji nisu znali da li da veruju, režimski slavili zločince
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.