15. maj 2019.

30 godina Radija B92 sa Miškom Bilbijom

O najznačajnijoj radio stanici u Srbiji u poslednje tri decenije pričali smo sa jednim od osnivača, Miškom Bilbijom.

Da je danas živ, radio B92 bi danas napunio 30 godina i verovatno bi organizovao veliku žurku. Ali ugašen je 2015. godine. Bez obzira na to, njegov uticaj je i dalje veliki. Pre svega zato što je za sobom ostavio na desetine, možda i stotine talentovanih ljudi koji su prošli kroz njega, a danas svoj talenat, veštine i rad ostvaruju u drugim medijima, ili u nekoj drugoj kreativnoj oblasti društvenog života.

Radio B92 se pojavio u etru, na frekvenciji 92,5 Mhz u Beogradu 15. maja daleke 1989. godine, u zemlji koja se zvala Jugoslavija i vremenu koje danas uzimamo kao primer, uglavnom još uvek sreće i bezbržinosti, barem kada su u pitanju mladi ljudi. Novu radio stanicu formirali su članovi redakcije emisije „Ritam Srca“ koja se emitovala na Radiju Studiju B, i „Indeks“, koji je emitovan na Radio Beogradu. Stanica je dobila dobila privremenu dozvolu za rad u trajanju od 15 dana, koja je zapravo trajala 26 godina.

Bezbrižna vremena ubrzo su zamenile dramatične godine raspada zemlje, ratova, sankcija, hiperinflacija, demonstracija i autoritarnog režima Slobodana Miloševića. Devedesetih, Radio B92 je od eksperimentalnog radija buntovne, subverzivne i progresivne omladine Beograda postao jedno od retkih ostrva slobodnog mišljenja u srpskom etru. Miloševićev režim četiri puta je gasio Devedesetdvojku, ali se ona nekako uvek vraćala, još uticajnija i jača. U srži Radija B92 bilo je preispitivanje i propitivanje establišmenta i većinskog stava, uvek je bila opozicija gluposti i bahatosti, ma od koga dolazila. Devedesetdvojka je prosto imala stav i zato ju je publika obožavala, a neistomišljenici uvažavali.

Jedan od onih koji su dve decenije bili zaštitni glas radija bio je i Miško Bilbija. Sa jednim od osnivača B92, autorom, voditeljim, muzičkim saradnikom, urednikom velikog broja emisija, kasnije i programskim urednikom TV B92 Daniel Bukumirović razgovarao je o fenomenu Devedesetdvojke, njenom nasleđu, o kritikama da je bila elitistička, i nekim zaboravljenim, nepoznatim ili bizarnim situacijama kao što upadi policije, organizovanje „otmice Stjepana Mesića“, dolazaka Željka Ražnatovića Arkana u studio, spašavanje muzičke arhive, osnivanja televizije i mnoge druge priče koje su samo delić neverovatnog života jedne male beogradske radio stanice koja je zapravo bila sve, samo ne mala.

GLEDAJTE PODCAST OVDE

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend