25. okt 2023.

Kako je kultni ruski kviz postao sredstvo propagande Kremlja

Bio je dio TV programa u Rusiji još od sovjetske ere: kviz u kojem takmičari nose toksido odijela a studio izgleda kao kazino. Odgovori na pitanja iz književnosti, istorije i kulture ispunjeni su igrom riječi i dvosmislicama.

„Šta? Gdje? Kada?“ je toliko popularan kviz da je od njega poteklo mnogo inačica u drugim zemljama, uključujući verziju u Sjedinjenim Državama i međunarodnu mrežu obožavatelja koji su organizovali turnire bez televizijskog prenosa pod imenom Sport ŠGK, što je ruska skraćenica za tri pitanja u nazivu.

Neki od takmičara učešćem su katapultirani do slave i bogatstva, a neki su otišli u politiku. Kviz ima dugogodišnje neformalno pravilo koje glasi: „Dalje od politike“.

Danas, „Šta? Gdje? Kada?“, koji se emituje na kanalu državne televizije Prvi kanal, sve više postaje nešto drugo, kako kaže nekoliko takmičara veterana, postaje sredstvo propagande Kremlja o ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Pokretanje opšte invazije i rata u Ukrajini u februaru 2022. već je izazvalo podjele među nekoliko dugogodišnjih takmičara koji su poznati kao „znalci“. Nekoliko najpoznatijih igrača je napustilo kviz. Odani članovi mreže klubova posvećeni igranju na lokalnim turnirima osudili su invaziju.

Nekolicina je rekla kako je šou upao u oglašavanje poruka Kremlja i ranije kada je Rusija 2014. izvršila aneksiju ukrajinskog poluostrva Krim.

„Od tog vremena, Rusija je za mene mrtva, a ruska televizija je umrla s tim. Pretvorila se u propagandnu mašinu koja služi agresiji“, rekao je za Current Time, Ihor Kondratjuk, dugogodišnji učesnik koji je sada TV voditelj na ukrajinskoj televiziji.

Dobro poznata učesnica, Jekaterina Mereminskaja je u septembru objavila esej u prvom licu u kojem je rekla da je bilo nemoguće da se održi politika kviza koja je glasila „Nema politike“.

U tekstu objavljenom na iStories, Mereminskaja se prisjetila kako je Natalija Stetsenko, glavna producentica kviza i udovica čovjeka koji je kreirao kviz, kontaktirla Meriminskaju nekoliko dana nakon invazije i rekla da skloni objavu sa Facebook profila u kojem je napisala: „Recite ne ratu. „

Mereminskaja je to odbila i napustila kviz.

„Mislim da učesnici sebe ne vide kao agente propagande“, rekla je za Current Time u intervjuu od 28. septembra. „Ali je moguće da kviz jeste (agent propagande)? Najvjerovatnije jeste.“

„Kao da politika „Nema politike“ ide samo u jednom pravcu, kada vam nije dozvoljeno da kažete nešto protiv politike koju odobravaju ruske vlasti“, rekla je ona. „Ali ako možete da kažete „podržavam“, kao da to nije politika.“

Među učesnicima koji su se proslavili preko kviza je Ilja Novikov, poznati advokat koji je nakon 14 godina napustio „Šta? Gdje? Kada?“ kada je preuzeo slučaj odbrane Nadje Savčenko, ukrajinske vojne pilotkinje koja je provela dvije godine u ruskom zatvoru.

U to vrijeme, državna propaganda Rusije aktivno je počela da koristi termine „banderisti“ i „nacisti“ kako bi opisala Ukrajince, što je nastavljeno do danas. „Banderisti“ se odnosi na ukrajinske nacionaliste iz vremena Drugog svjetskog rata koje je predvodio Stefan Bandera, kojeg su ruske vlasti okarakterisale kao nacistu jer je djelovanje njegove grupe donekle bilo koordinisano sa nacističkim snagama.

„Kada sam se uveče pojavio na televiziji Prvi kanal, noseći leptir mašnu, to je jedna stvar“, rekao je Novikov, „ali kada sam se pojavio u programu iste televizije kao advokat „banderistkinje“ i nacistkinje“, to je nešto sasvim drugo“.

Ranije ovog mjeseca, glavna ruska sigurnosna agencija, Federalna sigurnosna služba, najavila je optužbe Novikova za izdaju. On sada živi u Ukrajini.

‘Više ne rade prijenos uživo’

Tokom godina, „Šta? Gdje? Kada?“ je stekao mnogo sljedbenika kao kultni kviz za intelektualce i obrazovaniju publiku. Timovi se međusobno takmiče za nagradu – rijetke knjige su davane u vrijeme Sovjetskog Saveza, po navodima Meriminskaje. Kasnije su davane nagrade u gotovini, a gledaoci su ohrabrivani da postavljaju pitanja tokom emitivanja programa za šta su i oni mogli da dobiju novčane nagrade.

Čovjek koji je osmislio kviz 1975., Vladimir Vorošilov smatra se titanom sovjetske i ruske televizije. Vorošilov je umro 2001.

Promjene u predstavljanju igara i formatiranju programa su suptilne, kažu bivši igrači, na primjer, riječ „znalci“ (znatoki, na ruskom) kojim se opisuju takmičari sada se mora pisati latiničnim slovom „Z“. Kremlj je usvojio slovo „Z“ kao simbol podrške invaziji na Ukrajinu.

Voditelj kviza može da predstavi nekog od takmičara koji dolazi iz gradova u Ukrajini koje je okupirala Rusija, kao stanovnika Rusije koja tvrdi da je Krim kao i četiri druge ukrajinske regije njena teritorija. Ili mogu da puste u emisiji promo za propagandni film o ratu u Ukrajini.

Drugi primjer, koji je Mereminskaja opisala u svom eseju, dolazi iz aktuelnog pitanja koje se postavlja u kvizu koje kaže: „Vidite liniju koja predstavlja granicu jedne regije naše zemlje. Imenujte je.“ A zapravo je teritorija na koju se odnosilo pitanje – Krim.

Takođe, kviz se sada snima kako bi se izbjegla bilo kakva greška kako bi kasnije mogla da bude izbačena u montaži, rekao je bivši takmičar Rovšan Askerov. Kviz je mnogo godina bio emitovan uživo.

Producenti se „plaše grešaka i više ne emituju uživo program“, rekao je.

Sud u Moskvi je u maju 2022. podigao kaznenu prijavu protiv Askerova koji sada živi u Ukrajini, opružujući ga za „rehabilitaciju nacizma“. Optužba se temeljila na eseju u kojem je sovjetskog maršala iz Drugog svjetskog rata Georgija Žukova, između ostalog, nazvao lopovom.

Nakon Vorošilovljeve smrti, Stetsenko je preuzeo kontrolu nad producentskom kompanijom Igra TV, koja je bila vlasnica i producirala seriju kvizova.

Američka verzija kviza, koja je nazvana „Mozgalica od milion dolara“ kratko je emitovana od 2011-12.

Čak i prije invazije na Ukrajinu, kompanija se udaljila od mreže najvećih fanova „Šta? Gdje? Kada?“ koja se prostire po desitini država, uglavnom bivših republika Sovjetskog Saveza. Kompanija je 2012. pokušala da zaštiti naziv mreže, učinkovito ograničavajući način na koji se mogu organizovati turniri i lokalna takmičenja.

Brod koji tone

Darja Salavej, poznata bivša takmičarka iz Bjelorusije, kaže da tokom velikih protesta koji su potresali Bjelorusiju 2020., redovno dobijala podršku od drugih takmičara. Međutim, onda su došli urednici kviza i rekli, „Nema politike“.

Ona je napustila Minsk usred političkih previranja i preselila se u ukrajinski grad Odesu, gdje se morala skrivati u skloništima kada je Rusija pokrenula invaziju. Nakon toga je potpuno napustila kviz.

Kada je počela invazija, gotovo 2.000 članova mreže potpisalo je otvoreno pismo u kojem se osuđuje rat, koji Kremlj naziva „specijalnom vojnom operacijom“.

Maksim Potašev, prominentni dugogodišnji takmičar u kvizu, branio je promjenu tona u programu kao odraz promjena u globalnoj politici.

„Stajanje po strani, povlačenje u sebe, ne petljanje u ovu globalnu svađu, odbacivanje geopolitičkih interesa, to tako ne ide“, rekao je.

„Sada kada je počelo ovo globalno dijeljenje, svaka zemlja mora biti igrač ili saveznik s nekim drugim“, rekao je, ponavljajući narativ Kremlja. „Morate biti jaki, pokazati snagu i spremnost da branite svoje interese.“

Novikov, advokat, odbacio je tu ideju. „Neko veže svoj mali čamac za veliki ratni brod, a kada taj brod počne da tone, on jednostavno nema vremena ni priliku da pobjegne od njega“, rekao je.

„Ne bih volio da kviz potone na dno zajedno s Prvim kanalom, ruskom televizijom i samom Rusijom“, rekao je. „Ali sada su to ulozi. Tolika je cijena svega što učinite ili ne učinite. Ovaj rat bi mogao da postane posljednja epizoda u istoriji ove igre.“

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend