„Dezinformacije su prvi od grehova, od grešaka, nazovimo to tako – novinarstva“, rekao je papa tokom audijencije u Vatikanu u okviru dodele novinarskih nagrada kojoj su prisustvovali italijanski novinari.
„Dezinformacija je jedan od grehova novinarstva, a postoje četiri: dezinformacija – kada novinar ne informiše ili dezinformiše; kleveta koja se ponekad koristi; blaćenje, koje je različito od klevete, ali ipak uništava; i četvrti je – sklonost skandalu“, rekao je papa.
On je rekao da ga zabrinjavaju „manipulacije kojima se služe oni koji šire lažne vesti, nastojeći da tako utiču na javno mišljenje“.
Papa je pozvao na „povećanu odgovornosti“ u „dramatičnoj situaciji kroz koju prolazi Evropa, s obzirom na nastavak rata u Ukrajini”.
„Nadam se da će se omogućiti i dati prostor glasu mira i onima koji su angažovani na okončanju ovog sukoba, kao i mnogima drugima“, rekao je papa Franja.
Šta čeka medije u 2024: Ugovor sa đavolom ili otpor - pa šta bude?
Novi rijaliti na Pinku pred presudu za ubistvo Slavka Ćuruvije: Ponižavanje žrtve i relativizacija tragedije novinara koga je ubila država
Izveštavanje o Srebrenici jula '95: Nevladini mediji nisu znali da li da veruju, režimski slavili zločince
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.