30. jan 2018.

Amerikanci posle SBB-a kupuju i Telenor?

Američki investicioni fond "Kolberg Kravis Roberts" (KKR) sasvim izvesno je kupac "Telenorove" mobilne mreže u Srbiji i regionu, s tri miliona pretplatnika, piše "Politika" uz podsećanje da je KKR preuzeo i kablovskog operatera SBB, a poseduje i televiziju N1.

Na srpskom tržištu telekomunikacija i informisanja američki kapital će, u skorijoj budućnosti, biti značajan faktor, stoji u tekstu pod naslovom „Američki medijski prsti u Srbiji“, objavljenom u današnjem izdanju beogradskog lista.

KKR, dodaje se, u vlasništvu ima i Total TV, „Grand produkciju“, Sport klub, Sinemaniju i dečiji kanal Ultra.

Mahmud Bušatlija, konsultant za strana ulaganja, smatra da je posebno interesantan politički aspekt ove kupovine imajući u vidu da je zaštitno lice KKR-a bivši šef CIA Dejvid Petreus, kao i motivi ovog investicionog fonda za ulazak u poslove s telekomunikacijama u ovom delu Evrope.

„KKR ulazi u telekomunikacije i time preko interneta u sferu javnog informisanja. Već imaju televiziju N1, a priča se da su u pregovorima sa grčkim vlasnikom daleko odmakli da kupe Prvu TV i O2“, kaže on.

Komentarišući navode da KKR daje dve milijarde evra za „Telenor“, objašnjava da je nejasno da li je ta suma predviđena za kupovinu norveškog operatera mobilne telefonije samo u Srbiji, ili za čitav region.

„Ne verujem da toliko daju za region, jer je to malo. Ako pak toliko daju samo za Srbiju, onda su ‘Telenorovu’ mrežu preplatili. A kada neka kupovina ima notu i političke intervencije, onda se nešto plati i više nego što vredi“, smatra ovaj konsultant.

On ukazuje da „Telenor“ nije nudio na prodaju svoje poslovanje u regionu, već se, kako kaže, američki investicioni fond „gura“ da kupi njihov biznis.

Ono što nas treba da zabrine, ocenjuje on, jeste to da li će svoj dominantan položaj u kablovskoj mreži KKR da preslika i na šire područje, odnosno da li će zloupotrebiti svoju poziciju i neosnovano podići cene usluga.

Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, smatra da koncentracija najprofitabilnijih delatnosti, koje imaju i veliki uticaj, u stranim rukama – nije dobra za jednu državu.

Za njega je, kako navodi, argument da „Telekom“ ne treba prodati to što se za srpsko tržište bore „Telenor“, VIP i sada KKR, „pa zašto ne bi i naša država“.

Prema njegovim rečima, jasno je da domaća mobilna mreža više donosi vlasniku od jednokratne prodaje za oko milijardu evra, koliko su investitori nudili.

Milan Kovačević, savetnik za strana ulaganja, kaže da Komisija za zaštitu konkurencije mora da vodi računa o tome koliki će tržišni udeo da dobije KKR i da ne dopusti veću koncentraciju.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend