07. mar 2017.

Kragujevčani bez lokalnog medija, s predajnika nema signala

Posle eksplozije i tragedije u Tehničko-remontnom zavodu, Kragujevčani su informacije i snimke o događaju gledali na beogradskim televizijama. Radio Kragujevac i televizija ne emituju program. Novinari ove nekada značajne informativne kuće, od danas, skupljaju potpise za peticiju za opstanak Radio televizije Kragujevac.

Sa predajnika na brdu Žeželj, iznad Kragujevca, ne emituje se signal ni jedne lokalne televizije. Zato su se o tragediji u vojnom kompleksu, građani informisali preko nacionalnih, kablovskih kanala i interneta.

„Mi smo imali tragičan događaj u Kragujevcu, kada građani nisu znali da li da se sklanjaju, da li da odu da daju krv. Kolale su neproverene informacije. Kragujevčanima je potrebno pravo na javno informisanje“, smatra novinarka Jovanka Marović.

„Kragujevcu su potrebni lokalni mediji koji će naći komercijalni interes, a istovremeno da zadovolji potrebe građana za pravovremenim i objektivnim informisanjem. Desio se potpuni slom. Kragujevčani se najviše informišu preko društvenih mreža i neformalno“, kaže novinar Ranko Milosavljević.

Ali, lokalna samouprava veruje da nadoknađuje potrebu stanovnika za informisanjem o lokalnim temama – kažu da je sajt lokalne samouprave dovoljan građaninma.

„Lokalna TV je neophodna, ne samo Kragujevčanima, nego i građanima Šumadije. U ovom trenutku komunikacija sa građanima obavlja se preko zvanične internet prezentacije grada Kragujevca“, kaže Aleksandra Tijanić iz Gradske uprave Kragujevca.

Do nedavno Televiziju Kragujevac je lokalna samouprava plaćala da prenosi sednice Skupštine grada. Sada se to radi web kamerama preko opštinskog sajta, ali ima puno tehničkih problema – poslednji prenos sednice imao je sliku, ali ne i ton. RTK danas ne postoji, a dok su zaposleni u toj televiziji – na ulici. Oprema televizije j rasprodata na licitacijama, a deo je kupio grad.

„Mi zaposleni u RTK danas smo pokrenuli prikupljanje potpisa za peticiju, na četiri punkta u gradu, o opstanku kuće. Pitamo građane da li je TV potrebna za informisanje, gradonačelnika, ministarstvo informisanja“, rekla je Dragana Stevanović, organizator TV Kragujevac.

Privatizacija RTK poništena je 25. januara. Od tada, radnici su više puta tražili da država imenuje zastupnika državnog kapitala i konačno odredi sudbinu te meijske kuće. Da li će Vlada Srbije imenovati privremenog zastupnika državnog kapitala u RTK, pokazaće vreme. Do tada, lokalne teme Kragujevčani mogu da prate na opštinskom sajtu.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend