05. maj 2018.

Kabinet premijerke demantuje Gajovića: Nema preporuke da se ćuti o medijskoj strategiji

Ne postoji nikakva preporuka premijerke Ane Brnabić da se do 10. maja ne govori o Nacrtu medijske strategije, rečeno je danas Insajderu u kabinetu premijerke. Sa druge stranke državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Aleksandar Gajović i dalje ostaje pri tvrdnjama da ovakva preporuka postoji.

foto: Insajder.net

Gajović je juče gostujući na TV Prva izjavio da je Vlada Srbije preporučila da se do 10. maja ne govori o Nacrtu medijske strategije.

„Preporuka Vlade Srbije je da do 10. maja nemamo diskusije o Medijskoj strategiji“, rekao je Gajović odgovarajući na brojna pitanja u javnosti o tom dokumentu.

Na pitanje sa kojim je obrazloženjem data takva preporuka, Gajović je naveo da ne zna šta je obrazloženje i da se kao „vojnik Vlade“ toga pridržava.

Gajović je ovo danas potvrdio u odgovorima za Insajder.

„Radi se o oročenoj preporuci čiji datum 10. maj i ništa posebno ne znači, osim eventualne naznake da će u periodu koji je pred nama intenzivnije pristupiti odgovorima na pitanje o daljim koracima koji se tiču Strategije razvoja sistema javnog informisanja Republike Srbije do 2023“, navodi se u odgovorima Insajderu, koje je potpisao Aleksandar Gajović.

On je naveo i da ne postoji obaveza davanja obrazloženja, budući da je u pitanju preporuka, a ne obaveza.

S druge strane, u Kabinetu premijerke Ane Brnabić Insajderu je rečeno da ne znaju ništa o ovoj preporuci, odnosno da ona ne postoji.

Gajović je tvrdnje o navodnoj preporuci Vlade Srbije da se do 10. maja ne govori o Nacrtu medijske strategije ponovio i sinoć, gostujući na N1.

„Neću ništa reći, posle 10. maja ću moći o tome da govorim. Da se razumemo, nema nikakve misterije taj 10. maj… Nemam nikakvih čvrstih elemenata da bih o tome mogao da govorim sada“, rekao je Gajović.

Više novinarskih i medijskih udruženja ocenilo je nedavno da je Nacrt strategije razvoja javnog informisanja do 2023. kao  „nelegitiman dokument, izrađen bez učešća relevantnih predstavnika struke i civilnog društva“.

Naime iz izrade ovog dokumenta povukla su se sva relevantna udruženja i pojedinci, od kojih mnogi upravo zbog imenovanja Gajovića na mesto državnog sekretara. UNS je, na primer, učešće u radnoj grupi za izradu strategije uslovio Gajovićevom smenom.

Sve to nije sprečilo Gajovića, ali i ministra za kulturu Vladana Vukosavljevića da strategiju ocene kao legitiman dokument.

Iako sam tekst strategije nikad nije objavljen, odnosno njegovo obelodanjivanje je u više navrata odlagano, objavljeno je nekoliko verzija, iz kojih se vidi da se umesto proklamovanog izlaska, zapravo jača uloga države u medijima.

Potom je iznenada Suzana Vasiljević, savetnica za medije predsednika Srbije Aleksandra Vučića, izjavila da je izrada medijske strategije zaustavljena posle konsultacija predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić.

Umesto odgovora javnosti o tome zašto je strategija povučena, da li će i ko raditi na tekstu nove, da li je obezbeđeno učešće relevantnih medijskih udruženja u njenoj izradi, nadležni državni sekretar Aleksandar Gajović navodnom preporukom o ćutanju do 10. maja izbegava razgovor o ovoj temi.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend