27. dec 2023.

REM objavio selektivan, metodološki neprecizan i sa ODIHR metodologijom neusklađen izveštaj o izveštavanju monitorisanih televizija tokom izborne kampanje

Analiza prezentovanih podataka iz izveštaja ukazuje da je REM merio vreme zastupljenosti izbornih lista i javnih funkcionera, ali nije merio, odnosno nije prikazao tonalitet izveštavanja o izbornim listama i javnim funkcionerima. Time je javnost uskraćena za informacije da li su sve izborne liste bile jednako medijski tretirane.

Savet Regulatornog tela za elektronske medije je usvojio Izveštaj o nadzoru programa tokom izborne kampanje za javne servise i kablovske pružaoce medijskih usluga. Sadržaj izveštaja je nastao na zahtev članova Saveta REM. U izveštaju su predstavljeni osnovni podaci za:

• četiri kanala javnih medijskih servisa: RTS 1 i RTS 2, RTV 1 i RTV 2;
• četiri kablovska pružaoca medijskih usluga: N1, Nova S, Al Jazeera i TV К1.

Nadzor je obuhvatio 24 sata programa posmatranih televizija tokom svakog dana trajanja izborne kampanje, od 01. novembra do 14. decembra 2023. godine. Savet REM-a u saopštenju nije naveo zašto se opredelio da prvo prikaže nalaze za navedene televizije.

Analiza prezentovanih podataka iz izveštaja ukazuje da je REM merio vreme zastupljenosti izbornih lista i javnih funkcionera, ali nije merio, odnosno nije prikazao tonalitet izveštavanja o izbornim listama i javnim funkcionerima. Time je javnost uskraćena za informacije da li su sve izborne liste bile jednako medijski tretirane i kada je u pitanju tonalitet prikazivanja, odnosno da li su i koji javni funkcioneri bili predstavljeni preko 66% pozitivnog izveštavanja tj. na nivuo funkcionerske kampanje. U izveštaju nije moguće videti kakav je bio tonalitet izveštavanja o ključnom akteru u izbornoj kampanji, predsedniku Republike Aleksandru Vučiću. Ovako predstavljeni rezultati sprovedenog monitoringa REM-a nisu uporedivi sa monitoringom ODHIR posmatračke misije.

Kao zamenu za napred navedeno, REM je merio tonalitet izveštavanja o temama, što nije praksa bez da se teme stave u kontekst izbornih lista i javnih funkcionera, odnosno tonalitet aktera/političara po imenima. Tako kada se pomene Aleksandar Vučić, nije jasno da li je on predstavljen kao predsednik Republike ili član Srpske napredne stranke, koji je dao ime SNS listi.

BIRODI je upitio REM-u zahtev po slobodnom pristupu informacijma od javnog značaja da svoju bazu monitoringa učini javno dostupnom u mašinski ćitljivom formatu i tako omogući naučnoj i stručnoj zajednici da izvrši analize na podacima koje je REM prikupio. To bi bila dobra osnova za dijalog o ulozi elektronskih medija u izbornom procesu.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend