13. nov 2023.

UNS sa 73 organizacije u otvorenom pismu upozorava: Nećemo dozvoliti da Anti-SLAP direktiva bude propuštena šansa

Udruženje novinara Srbije (UNS) je zajedno sa 73 novinarskih udruženja i organizacija civilnog društva uputilo otvoreno pismo Savetu Evrope, Evropskom parlamentu i Evropskoj komisiji u kome upozorava da trenutna verzija Anti-SLAP direktive zbog nedostatka ključnih odredbi nije dovoljno efikasna za suzbijanje SLAP tužbi, kojih je u Evropi sve više.

UNS i ostale organizacije navode da Nacrtu Anti-SLAP direktive pre svega nedostaju odredbe koje bi omogućile da SLAP tužbe već u najranijoj fazi sudskog postupka budu odbačene. Ukoliko ovo ne bude omogućeno, dokument će biti prazan i bez svrhe, dodaje se u otvorenom pismu.

Osim toga, neprecizne odredbe o naknadi štete omogućavaju da svaka država članica odlučuje kolike će ove naknade biti, a sve to dovodi do nejednakih mehanizama za suzbijanje SLAP tužbi.

U revidiranoj verziji Nacrta Anti-SLAP direktive problematično je i, kako navode novinarske i organizacije civilnog društva, brisanje definicije „prekograničnih SLAP tužbi“. Na taj način je, upozorava se u pismu, pojam „prekograničnih SLAP tužbi“ implicitno sveden samo na one tužbe u kojima uključene strane žive u različitim državama članicama Saveta Evrope. U prvobitnoj verziji pojam prekograničnih SLAP tužbi odnosio se prevashodno na to da njihov značaj prevazilazi granice neke zemlje. Ovakva definicija obuhvatala je mnogo više slučajeva.

„To znači da će Direktiva biti primenljiva samo u nekolicini slučajeva, a hiljade oštećenih strana neće moći da se pozove ni na jednu od zaštitnih mera iz Direktive“, navodi se u pismu.

Organizacije članice Evropske koalicije protiv SLAP tužbi (CASE), među kojima je i UNS, u prethodnom periodu intenzivno su informisale javnost o SLAP tužbama, kako bi podstakle konstruktivnu diskusiju o tome šta bi trebalo da bude uvršteno u Direktivu.

„Iako se čini da su naši napori ignorisani, nećemo dozvoliti da ovo bude propuštena prilika. Nećemo podržati razvodnjenu Direktivu koja ne pruža značajnu zaštitu novinarima, medijima, aktivistima i organizacijama civilnog društva u Evropi. Želimo da ova Direktiva bude model za ambiciozno zakonodavstvo protiv SLAP-a u Evropi, ali i u celom svetu“, zaključuju članice CASE-a.

Pismo je upućeno Savetu Evrope, Evropskom parlamentu i Evropskoj komisiji neposredno pred ulazak u završnu fazu pregovora o Anti-SLAP Direktivi, a pored UNS-a pismo su potpisale mnogobrojne novinarske organizacije među kojima je i Evropska federacija novinara (EFJ).

Inače, SLAP tužbe podnose moćnici najčešće protiv novinara i predstavnika organizacija civilnog društva sa ciljem zastrašivanja, opterećivanja, kažnjavanja ili uznemiravanja zbog ovaveštavanja javnosti o pitanjima od opšteg interesa. Akronim SLAP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) se prevodi kao „strateške tužbe protiv učešća javnosti“.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend