06. feb 2020.

Ministarstvo kulture: Kurir ojačao reputaciju fabrike lažnih vesti

Naslovnom stranom i tekstom na strani 4,  Kurir je dodatno ojačao svoju inače vrlo snažnu reputaciju fabrike lažnih vesti i tendencioznih falsifikata činjenica.

Foto: Perica Gunjić / Cenzolovka

Svima onima koji su sklepavali onakav tekst, i iz same redakcije i van nje, poznato je da ministar ne dodeljuje nikakva sredstva na konkursima Ministarstva kulture i informisanja, već to čine stručne komisije za različite oblasti.

U pomenutom slučaju, reč je o dve Komisije – za izbor projekata iz oblasti prikupljanja, istraživanja, dokumentovanja, proučavanja, vrednovanja, zaštite, očuvanja, predstavljanja, interpretacije, korišćenja i upravljanja arhivskom građom za 2018. godinu i za bibliotečko-informacione delatnosti za 2019. godinu, koje čine po tri člana, odnosno šest stručnih predstavnika iz pomenutih oblasti:

Dr LJubinka Škodrić – istoričar, arhivski savetnik, Arhiv Srbije; Slavica Solomun – etnolog, arhivski savetnik, Arhiv Srbije; Zlatibor Marković – istoričar, arhivski savetnik, Arhiv Srbije; Vladimir Šekularac – filolog opšte književnosti, bibliotekar savetnik Narodne biblioteke Srbije u penziji; Vesna Stevanović – zamenik upravnika Narodne biblioteke Srbije i rukovodilac Sektora Virtuelna biblioteka Srbije i mr Ivana Todorović – viši bibliotekar u Narodnoj biblioteci Srbije.

Ako urednik i novinari koji su potpisali onakav sramotni, obmanjujući i klevetnički tekst smatraju da imaju bolja znanja i jaču stručnu pamet od navedenih članova komisija, te da bolje umeju da vrednuju šta je važno za srpsku istoriju i arhivistiku, onda je sva prilika da su promašili profesiju.

U projektima koji su finansirani na konkursima Ministarstva reč je o ratnoj arhivi Miloša S. Milojevića, koja se sastoji od 332 pisma i drugih dokumenata koji su nastali u periodu između 1876. i 1889. godine. Pisma i dokumenta predstavljaju primarni istorijski izvor o ratnim događajima i nemaju veze sa njegovim drugim delima koja su predmet kontroverzi. On organizuje regrutaciju dobrovoljaca ne samo iz Srbije već i sa tada još uvek turske teritorije Stare Srbije, Makedonije i Bosne i Hercegovine. Ako su novinari i urednik pročitali predmetno delo, što dovodimo u sumnju iz više razloga, i ako su nakon pažljivog promišljanja zaključili da je reč o „knjizi laži o Srbima“, onda se radi o kognitivnoj i moralnoj patologiji ozbiljnih dimenzija. Publikovanje autentične, sačuvane prepiske sa dobrovoljcima koje Milojević okuplja i organizuje u cilju učešća u Srpsko-turskim ratovima omogućilo je da ta istorijska građa prvi put postane dostupna javnosti i tako stvori uslove za dodatni, stručno utemeljeni, kritički uvid u život, rad i delo Milojevića.

Miloš S. Milojević bio je ratnik u Srpsko-turskim ratovima, nacionalni radnik, činovnik administracije Kneževine i Kraljevine Srbije, član Srpskog učenog društva i profesor. Odlikovan je Takovskim krstom V, IV, III, II i I reda; Ordenom Svetog Save; Spomenicom rata 1876 i 1877-1878; Ordenom Društva „Svetoga Save“ – „srebrna svetosavska medalja” 1890. godine; Ordenom „Rumunskog krsta”; Zlatnom medaljom za hrabrost; Srebrnom medaljom za hrabrost; Zlatnom medaljom za revnosnu službu; Medaljom crvenog krsta; Ordenom “Belog orla”.

Stručne komisije Ministarstva kulture i informisanja procenile su da je objavljivanje Milojevićeve ratne prepiske od značaja za kritičko i naučno izbalansirano ocenjivanje Milojevićeve javne delatnosti.

Dakle, u predmetnom delu ni reči o „Crvenoj Hrvatskoj “ i sličnim konfabulacijama Kurira.

Imajući u vidu tugaljivu tradiciju ovog zlosrećnog tabloida, da prečesto širi lažne i netačne, nestručne i bulevarske pseudoinformacije, ostaje bojazan da će bilo koja Medijska strategija i medijski zakoni moći da iskorene ili obeshrabre ono medijsko zlo koje se krije u netalentovanim, nestručnim i zlonamernim pojedincima koji se batrgaju na domaćoj medijskoj sceni i zagađuju je na dnevnoj bazi, uporno, temeljno i sa strašću gubitnika i neznalica.

S druge strane, utešna je činjenica da su u manjini i da srpski medijski poslenici u najvećem broju pripadaju boljoj i poštenijoj strani te čestite profesije.

Naravno, Kuriru će biti pružena prilika da pred sudom objasni svoje postupke i razloge za uznemiravanje javnosti i iznošenje neistina.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend