14. okt 2019.

Apelacioni sud: Viši sud ponovo da odluči o pritvoru uzbunjivaču iz Krušika

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je rešenje Višeg suda o određivanju pritvora IT stručnjaku iz fabrike "Кrušik" A.O, koji je navodno bio novinarski izvor za objavljivanje informacije o poslovima sa izvozom oružja, a koji se dovode u vezu sa ocem ministra policije Nebojše Stefanovića. Kako kaže portparolka Apelacionog suda Mirjana Piljić za Insajder, odluka o ukidanju rešenja doneta je zbog bitnih povreda odredbi krivičnog postupka, a predmet je vraćen prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Foto: Cenzolovka

Podsetimo, kako je javnost tek juče zvanično saznala A.O. nalazi se duže od 20 dana u pritvoru. Njegov advokat Ljubisav Radosavljević juče je za BIRN rekao da se on sumnjiči za odavanje poslovne tajne dodajući da su razlozi za pritvor besmisleni.

„Dečko je sve priznao da je to radio i tu nema razloga za pritvor. Zato se sudija i usmerio prema tome i odredio kućni pritvor. A tužilac se žalio na tu odluku, ali tužilaštvo uvek to radi“, naveo je advokat Radosavljević.

On je tada rekao i da je obrazloženje o preinačenju odluke u zatvorski pritvor šturo napisano i da je on na odluku o pritvoru podneo žalbu Apelacionom sudu u Beogradu.

Puštanje A.O, koga su okarakterisali uzbunjivačem, zatražila su još juče novinarska udruženja, a sinoć je održan i skup podrške ispred zgrade Centralnog zatvora u Beogradu, a skup je najavljen i za danas.

Prve informacije o hapšenju A.O. objavio je pre nekoliko dana nedeljnik NIN.

Kako je naveo taj nedeljnik, do pritvaranje je došlo nakon objavljivanja teksta o trgovini oružjem na međunarodnom portalu Arms voč, kako bi se utvrdilo na koji su način kompromitujući dokumenti došli do novinara.

Kako je oružje kupovano po povlašćenim cenama

Prve informacije o poslovanju Branka Stefanovića, oca ministra policije sa oružjem, pojavile su se još prošle godine. O njima je pisao nedeljnik NIN, a BIRN je u novembru 2018. objavio da je otac ministra policije, kao predstavnik kompanije GIM iz Beograda, posredovao između Krušika i kupaca oružja iz Saudijske Arabije.

Priču je aktuelizovao specijalizovani međunarodni portal „Arms Watch”, koji je 15. septembra pisao da je GIM kupovao oružje po povlašćenim cenama u odnosu na državni SDPR.

Rukovodstvo Krušika je u utorak 16. septembra demantovalo navode iz tog teksta. Na prvo čitanje tog demantija zaista se mogao steći utisak da GIM nije bio povlašćen. Problem je, međutim, u tome što je Krušik, kako je naveo BIRN, svesno prećutao ključne podatke iz drugih ugovora koje su skapali sa GIM-om i SDPR-om koji pokazuju potpuno drugačiju sliku.

BIRN je potom objavio tekst u kojem su prikazani podaci iz dodatna tri ugovora koji otkrivaju da je Krušik „manipulisao upoređivanjem cena različitih verzija mina kako bi se potkrepila tvrdnja da GIM nije bio u povlašćenom položaju prilikom kupovine, dok je zapravo preduzeće povezano sa ocem ministra policije nabavljalo mine po nižim cenama od konkurencije“.

Krušik je naveo da oni ne prodaju „svoja sredstva po unificiranom cenovniku kao što rade maloprodajni, trgovinski lanci, već se svaki slučaj, odnosno zahtev, posebno tretira“.

„To konkretno znači da mi jednom istom kupcu ne prodajemo robu uvek po istim cenama. Naravno, isto važi i kada se radi o različitim kupcima“, odgovorili su u Krušiku.

Navode da je kompanija koja se dovodi u vezu sa Brankom Stefanovićem imala povlašćen položaj prilikom kupovine oružja od „Krušika“, ministar Stefanović je negirao.

„To je potpuna izmišljotina da je imao povlašćen položaj, koju je demantovao i Krušik i Ministarstvo odbrane, znači dve ozbiljne institucije, pokazujući konkretno, znači oni nisu rekli paušalno, oni su naveli zbog čega je to izmišljotina i naveli su koliko je netačno da je bilo ko uopšte, ne jedna firma, bilo koja firma imala povlašćen položaj u odnosu na državu. Nikada nijedna. Ne želim više da odgovaram na pitanja“, rekao je Stefanović.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend