10. maj 2020.

Haker koji tvrdi da je upao u sistem botova SNS objašnjava kako „rade“

Kako funkcionišu takozvani stranački botovi Srpske napredne stranke? Haker koji tvrdi da je ušao u sistem organizovanog pisanja komentara na internet portalima kaže da, prema njegovim podacima, najveći deo onlajn aktivista čine zaposleni u javnim preduzećima.

Pixabay

Po legendi, Robin Hud engleski je heroj koji, nakon što ostane bez svog zamka, krade od bogatih i deli siromašnima. Srpski Robin Hud, je pak, haker koji provaljuje u digitalni zamak vladajuće partije, sistem Castle u kom, po njegovim tvrdnjama, partijski botovi na internetu dele pohvale i kritike. U prevodu, digitalnu organizaciju koja okuplja ljude sa zadatkom da iskrivljuju javno mnjenje u korist Srpske napredne stranke.

„Recimo, ako se na nekom od portala pojavi vest koja je bitna za vladajuću stranku, a recimo tiče se predsednika Republike i neke njegove akcije koju treba promovisati ili hvaliti, istog trenutka se piše smernica za tu vest i svi botovi se usmeravaju na taj portal i na tu vest, i dužni su da pišu hvalospeve, veličaju lik i delo predsednika, ali po striktno određenim smernicama“, navodi @robinxud za TV Nova S.

Smernice idu od diktiranih pohvala pojedinim stranačkim prvacima, pa do obrušavanja na pojedine opozicione lidere. Kada je, na primer, predsednik Pokreta slobodnih građana objavio sliku sa monahom manastira Dečani, aktivistima je naređeno da diskredituju obojicu: „Jače ovde – Janjić je sramota za SPC, sa takvom raspalom narkomančinom se kezi. Aj’ što si ti obična dileja, ali Janjić je blamčina za vernike. Pritom, narkomančina koja za Kosovo kaže da je nezavisna država“.

Sistem je, po njegovom zaključku, uspostavljen pre šest godina, a kroz njega je prošlo oko 3.000 ljudi. Najveći deo njih zaposlen je u javnim preduzećima, čime se, sumnja aktivisti i ucenjuju da učestvuju u oblikovanju slike u javnom mnjenju. Ekstremni primer je, kaže, opština Pećinci, gde su svi u sistemu radnici i funkcioneri lokalne samouprave.

„Svako ime koje smo tražili na Guglu vodilo nas je na sajt opštine. Kada smo uporedili spiskove zaposlenih u opštini i spiskove botova iz sistema, jasno se videlo da je reč o istim ljudima“, navodi haker.

Centar za istraživačko novinarstvo još prošle godine pisao je kako su aktivisti vladajuće partije imali direktan pristup sajtovima Kurira i Espresa. Osim što su bez ikakve sumnje otkrili da je IP adresa registrovana na sedište Srpske napredne stranke u Beogradu, pronašli su i podatak da je vlasnik servera javno preduzeće Telekom Srbija.

„Telekom njima jeste pružao uslugu, međutim, prema našim saznanjima, Telekom je mogao, ali i nije morao da zna šta radi. Mogao je da učestvuje, postoji solidna šansa da je Telekom učestvovao u ovoj stvari, ali takođe i da nije, tako da nismo mogli njih da za ovo, na neki način, optužimo“, navodi Milica Šarić iz CINS-a.

Prema rečima čoveka koji je aktivistima stranke upao u sistem, botove kontrolišu član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Slaviša Mićanović, savetnica u poslaničkog grupi Marija Jovičić i nekadašnja desna ruka predsednika Tomislava Nikolića Simo Čulić, koji je, prema pisanju medija, danas zaposlen u Bezbednosno-informativnoj agenciji.


Video prilog N1

1 komentar za: “Haker koji tvrdi da je upao u sistem botova SNS objašnjava kako „rade“

  1. Hipnozeka

    Naša zemlja je dobila tešku i neizöečivu bolest! Narod se prodao ! Na žallst prognoze nisu dobre za budućnost.

    15. сеп 2021. at 06:30

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend