25. mar 2024.

Milan Jovanović nije optimista pred sednicu Apelacionog suda zbog presude za paljenje kuće

Novinar Žig info portala Milan Jovanović izjavio je danas, uoči javne sednice Apelacionog suda zbog prvostepene presude za paljenje kuće u kojoj živi, da nije optimista i da ne očekuje ništa dobro posle nedavne odluke u slučaju ubistva vlasnika Dnevnog telegrafa Slavka Ćuruvije.

Foto: Perica Gunjić

Jovanović je, na konferenciji Asocijacije nezavisnih elektronskih medija, rekao da je u proteklih šest godina „prošao golgotu“ na 51 ročištu, na kojima su i on i njegov kolega Željko Matorčević bili diskreditovani i omalovažavani.

Prema rečima Jovanovića, bivši predsednik opštine Grocka Dragoljub Simonović, koji je prvostepeno osuđen na šest godina zatvora kao nalogodavac, „opljačkao je tu opštinu i da su krali i za sudove i tužioce“.

Žao mi je što su mediji podeljeni, na nezavisne i na režimske, više liče na portparole stranaka. Novinari nisu što su nekad bili, a omražen je svako ko govori istinu, rekao je Jovanović.

Advokatica Kruna Savović istakla je da je medijski monitoring za prva tri meseca ove godine pokazao veliki broj pretnji i pritisaka na medije, a godina je počela sa oduzimanjem ličnog Instagram profila novinarke Ivane Milosavljević koja je pisala o kol-centru Srpske napredne stranke.

Nastavilo se sa izopštavanjem medija, nepozivanjem na konferencije ili odbijanjem da odgovaraju na pitanja određenih redakcija, kao u slučaju gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića prema redakciji N1, dodala je ona.

Kruna Savović podsetila je na slučaj Slavka Ćuruvije i odluke Apelacionog suda u februaru, odnosno odbijanja Tužilaštva za organizovani kriminal da prihvati slučaj ubistva novinara Milana Pantića.

Potom su usledile pretnje novinarima Dinku Gruhonjiću i Ani Lalić Hegediš, odnosno slučaj novinarke Verice Marinčić, koja je od izopštavanja sa događaja opštine Inđija došla u situaciju da je fizički izbace iz zgrade, predočila je Kruna Savović.

Medijski ekspert Saša Mirković najavio je da će za nekoliko dana biti otvorena javna rasprava o Akcionom planu za primenu Medijske strategije, ali je ukazao na lošu praksu da polovina opština u Srbiji – od 160, nije raspisala konkurse za projektno sufinansiranje medijskog sadržaja od javnog interesa, iako je zakonski rok za to 1. mart.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija na to nije reagovalo, iako su Zakonom o javnom informisanju i medijima predviđene i sankcije, rekao je Mirković.

Mirković je dodao da je Zakon o elektronskim medijima predviđa izbor novog Saveta REM i očekuje se da to usledi posle konstituisanja novog saziva Skupštine Srbije.

Resorno Ministarstvo bi trebalo da se oglasi i povodom situacije da pojedini funkcioneri, poput Šapića, odbijaju da odgovaraju na pitanja novinara, dodao je Mirković.

Predsednik Upravnog odbora ANEM Veran Matić poručio je da hajka na novinare u Novom Sadu, pre svega na račun Ane Lalić i Dinka Gruhonjića, u najvećoj meri dolazi iz sfere politike i brutalna je bez obzira što su i pojedini političari, uključujući predsednika Aleksandra Vučića, to osudili.

Verbalna osuda pretnji sa jedne stranje, a sa druge strane snažna osuda političkih stavova naših kolega daju prostor za nastavak hajke. Ona dolazi iz parlamenta, iz izvršne vlasti, iz vladajuće stranke, iz lokalnih vlasti i daje vetar u leđa ljudima sklonim nasilju, upozorio je Matić.

Govoreći o prošlonedeljnom sastanku Stalne radne grupe za bezbednost novinara s resornim ministrom Mihailom Jovanovićem, Matić je rekao da su ministru preneli revolt zbog činjenice da od juna prošle godine nisu imali sastanak u tom formatu i da je nedopustivo da nisu usledile osude pretnji i nasilja nad novinarima.

ANEM je predstavio na konerenciji i „Leksikon lepo upakovanih pretnji“ kao pokušaj da se izmeni Krivični zakonik koji sada usko tumači pretnje novinarima.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend