10. jan 2024.

Apelacioni sud za kraj marta zakazao javnu sednicu o slučaju paljenja kuće Milana Jovanovića

Pet i po godina posle zločina i godinu dana posle druge prvostepene presude Apelacioni sud će pokrenuti postupak odlučivanja o optužnici po kojoj su visoki funkcioner SNS-a Dragoljub Simonović i njegovi saradnici već dva puta osuđeni na zatvorske kazne. Kada će se taj postupak završiti - niko ne zna. U slučaju Slavka Ćuruvije on traje od marta 2023.

Milan Jovanović (foto: Marko Risović / Cenzolovka)

Godinu dana nakon što je doneta, druga po redu, prvostepena presuda protiv Dragoljuba Simonovića i još trojice za paljenje kuće novinara, Apelacioni sud će razmatrati žalbe tužioca i odbrane.

Javna sednica zakazana je za 26. i 27. mart u 11 sati, u sudnici broj 11.

Ovo ne znači da će tada novinar Milan Jovanović i njegova supruga Jela Deljanin imati u rukama pravosnažnu presudu posle pet i po godina od kako im je spaljena kuća, automobil, uspomene i nepovratno uništeno zdravlje i mir.

Nakon što tročlano sudsko veće sasluša sve stranke u postupku, počeće takozvani i, po mogućoj dužini veoma čuven, „nejavni“ postupak.

Podsetimo, u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije, taj nejavni deo traje od marta prošle godine.

I drugi put osuđeni na ukupno 17 godina

Prvostepenom presudom koju je 20. marta 2023. godine izrekao sudija Drugog osnovnog suda Luka Pantelić, nepravosnažno su na ukupno 17 godina zatvora osuđeni Dragoljub Simonović, bivši predsednik Opštine Grocka i funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke, Vladimir Mihailović, bivši policajac, Igor Novaković, lokalni kabadahija, dugo poznat policiji, i Aleksandar Marinković, sitni prestupnik, ali vrlo vešt u skrivanju, budući da policija ne može već pet godina da ga pronađe i privede pravdi.

Prema presudi, Simonović je, u želji da ućutka novinara koji je, uprkos stalnim pretnjama i pritiscima, neumorno istraživao i objavljivao tekstove o korupciji, iskoristio svoju političku moć, uticaj i sumnjivo stečen novac i podstakao Mihailovića, Novakovića i Marinkovića da u garažu Milana Jovanovića bace Molotovljev koktel, koji je doveo do požara u celoj kući.

Milan i Jela Deljanin preživeli su pravim čudom, pa je ovaj slučaj u novinarskoj zajednici okarakterisan kao pokušaj ubistva, iako optužnica i presuda ovaj napad tretiraju kao krivično delo izazivanja opšte opasnosti.

Ruganje i vređanje žrtava, aplauzi optuženima

Niko od osuđenih nikada nije pokazao ni trunku empatije prema oštećenima. Naprotiv, rugali su im se, vređali na sudu, a organizovali su i sramno okupljanje zaposlenih iz Opštine Grocka da pred sudom aplaudiraju Dragoljubu Simonoviću.

Činjenica da se ovaj slučaj korakom raka i kao rak rana bezbednosti novinara u Srbiji vuče po sudovima duže od pet godina, deluje uznemirujuće pogotovo kad se zna da je tužilac Predrag Milovanović za tri meseca završio istragu i podneo optužni predlog koji do dan danas nije pobijen ni u jednoj važnoj činjenici.

Inače, optužnica se zasniva na priznanjima glavnih učesnika u podstrekačkom zločinačkom lancu – na priznanjima Mihailovića i Novakovića, datim u dva navrata i u prisustvu njihovih advokata.

Na pitanje novinara Milana Jovanovića da li je za njega pravda u Srbiji dostižna, odgovaraće tročlano sudsko veće Apelacionog suda u Beogradu u sastavu Milimir Lukić (predsednik veća), Olivera Anđelković (izvestiteljka) i Maja Ilić.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend