Incident se dogodio 26. marta kada je specijalna policijska jedinica – Regionalna operativna jedinica za podršku (ROSU) – u severnom delu Kosovske Mitrovice uhapsila zvaničnika Vlade Srbije Marka Đurića koji je, kako navodi kosovska vlada, ušao u zemlju bez prethodnog odobrenja vlasti u Prištini. Novinari su izveštavali o sastanku Đurića i drugih zvaničnika sa građanima u severnom delu Kosovske Mitrovice kada je došlo do intervencije policije.
Tokom intervencije, ROSU je koristila šok bombe i suzavac kako bi rasturila grupu ljudi koja je blokirala ulaz u zgradu u kojoj se održavao sastanak. U haotičnoj situaciji, nekoliko novinara je povređeno, a nekim medijima je oštećena oprema. Došlo je i do napada na medijske radnike na drugim lokacijama.
Još jednom se potvrdilo da novinari i mediji rade u veoma opasnim okolnostima. Zbog toga Platforma ponovo izražava zabrinutost za bezbednost novinara i insistira na tome da kosovske vlasti istraže policijsku akciju. Zamenik direktora kosovske policije u severnom delu Kosovske Mitrovice Besim Hoti rekao je Udruženju novinara Kosova da njima nije prijavljen nijedan slučaj napada na novinare.
Regionalna platforma ohrabruje sve novinare da prijavljuju incidente i slučajeve upućivanja pretnji ili ako su napadnuti tokom svog rada. Takođe, vlasti moraju osigurati da novinari ne budu ometani u svom radu i da mogu da rade bezbedno. Od početka 2018. godine, Udruženje novinara Kosova evidentiralo je 7 incidenata protiv novinara, uključujući 1 fizički napad i 6 slučajeva zastrašivanja, ne računajući najnovije incidente.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Udruženje /udruga BiH novinari
Sindikat medija Crne Gore
Hrvatsko novinarsko društvo
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Nezavisno udruženje novinara Srbije