18. jul 2023.

UNS od međunarodnih novinarskih i medijskih organizacija tražio da podrže Svetlanu Vukmirović

Udruženje novinara Srbije (UNS) danas je od Međunarodne federacije novinara i još sedam novinarskih i medijskih organizacija i mreža zatražilo pomoć i reakciju povodom zabrane novinarki Radio-televizije Srbije Svetlani Vukmirović da na Kosovu i Metohiji obavlja svoj posao.

UNS je pisma poslao Međunarodnoj federaciji novinara (IFJ), organizaciji Article 19, Evropskom centru za slobodu štampe i medija (ECPMF), organizacijama Free Press Unlimited i OBC Transeuropa, Reporterima bez granica, International Press institute- u (IPI), kao i mreži SafeJournalists.

Podsetimo, prethodno je u UNS sa slučajem Svetlane Vukmirović upoznao i predsednicu Evropske federacije novinara Maju Sever i  od nje takođe zatražio reakciju i podršku. Na ovo pismo od prošlog četvrtka UNS još uvek nije dobio odgovor.

„Svetlani Vukmirović je 2021. godine zabranjeno da uđe na KiM i slobodno obavlja svoj posao. Vukmirović je novinarka Radio-televizije Srbije i od 1997. godine radi reportaže i emisije sa teritorije Kosova i Metohije. Koleginici Vukmirović grubo je uskraćeno pravo na slobodu kretanja, kao i na slobodno obavljanje posla. Molimo vas da podržite koleginicu Vukmirović i reagujete na odnos kosovskih vlasti prema njoj, kako bismo joj zajedničkim snagama pomogli da ostvari svoja prava i nastavi da radi novinarski posao“, naveo je UNS u pismu organizacijama..

Podsetimo, Svetlana Vukmirović je urednica emisije “Pravo na sutra”, koja se emituje na Javnom servisu (RTS), a u serijalu o Kosovu i Metohiji upoznaje publiku pretežno sa aktuelnim događajima i prilikama u kojima živi srpsko stanovništvo.

Urednica je i ciklusa emisija „Pravo na sutra – specijal“, koji je posvećen interno raseljenim osobama sa Kosova i Metohije, odnosno podršci koju im kroz projekat pruža Evropska unija, a čija realizacija je otežana jer autorki nije dozvoljen ulazak na Kosovo i Metohiju.

Prvi problemi javili su se 2018. godine kada su krenula zadržavanja na prelazima u trajanju od pola sata do sat vremena. Marta meseca te godine, ekipu emisije “Pravo na sutra” koja je u Peći snimala reportažu o uzurpiranoj imovini Srba, sa još petoro advokata koji su radili u okviru projekta EU „Besplatna pravna pomoć“, privela je kosovska policija. Tada su svi pretreseni, legitimisani i pet sati saslušavani.

Uprkos poteškoćama na koje je nailazila ekipa, serijal je uspešno tekao. Međutim, februara 2021. godine, nakon četiri dana čekanja na administrativnom prelazu Jarinje, ekipi ove emisije je saopšteno da ne može da uđe na Kosovo i Metohiju jer, navodno, nije dostavila zahtev Prištini preko oficira za vezu Dejana Pavićevića.

Prema sporazumima Beograda i Prištine – pravilo o najavi ulaska odnosi se samo na dve kategorije zvaničnika, među kojima nisu novinari.

Novinarki RTS-a ulazak je ponovo zabranjen 26. i 27. decembra prošle godine. Svetlani Vukmirović je tada rečeno da ne može da uđe na Kosovo i Metohiju „zbog situacije“, dok je ostalim članovima ekipe ulazak dozvoljen. Tom prilikom joj je policajac na administrativnom prelazu pokazao pravac i rekao ‘Izađite iz ‘zemlje“.

Iz Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije su Svetlani Vukmirović rekli da je njihov direktor Petar Petković, za vreme dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, pokazao dokument o zabrani ulaska šefu prištinskog pregovaračkog tima Besniku Bisljimiju, ali da je on, pred posrednikom u dijalogu Miroslavom Lajčakom, ovaj dokument bacio na pod, poručiviši da ga ne zanima.

Nakon ovog slučaja, Kancelarija za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu sa Prištinom, u saradnji sa Kancelarijom za KiM, poslala je obaveštenje Misiji Evropske unije da Vukmirović planira da 1. maja poseti Kosovo i Metohiju, uz podsećanje da joj prištinske institucije jednostrano i protivpravno zabranjuju ulazak na KiM.

Prestavnici Misije EU su, kako navode iz Kancelarije za KiM, u odgovoru naveli da će novinarki Vukmirović biti omogućen ulazak na Kosovo i Metohiju, kao i da će izaslanik misije EU biti na administrativnom prelazu kako bi ispratio čitav slučaj.

Međutim, to se nije dogodilo. Jednostranom odlukom prištinskih institucija, odnosno Ministarstva unutrašnjih poslova, autorka emisije „Pravo na sutra“ ponovo je ostala bez prava ulaska na Kosovo i Metohiju jer, između ostalog, „ne ispunjava uslove iz Zakona o strancima“.

Zbog zabrane ulaska, advokatkinja Jovana Filipović uputila je žalbu Ministarstvu unutrašnjih poslova Kosova. Kako je navela, u žalbi se rešenje o zabrani, između ostalog, pobija jer se u konkretnom slučaju ne može primeniti Zakon o strancima, s obzirom na to da je Svetlana rođena i živela na Kosovu, te da poseduje odgovarajuću dokumentaciju.

Kosovsko ministarstvo je ovaj zahtev odbilo, navodeći ponovo da Vukmirović ne ispunjava uslove iz Zakona o strancima, odnosno da predstavlja pretnju po javni red, unutrašnju bezbednost, javno zdravlje ili međunarodne odnose.

UNS je u pismu novinarskim i medijskim organizacijima naveo da se nada da ćemo zajedničkim snagama uticati da ova prestane, da se odluka MUP-a Kosova ukine i koleginica Vukmirović ostvari svoja ljudska, ali i novinarska prava kako bi ubuduće mogla da slobodno obavlja novinarski posao.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend