02. apr 2024.

Izrael pripremio teren za zabranu rada Al Džazire

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu obećao je u ponedeljak da će zabraniti Al Džaziru (Al Jazeera) u Izraelu, nazvavši je "terorističkim kanalom", nakon što je parlament usvojio zakon kojim se omogućava zabrana rada te katarske televizije.

Potencijalna zabrana je nova eskalacija u sukobu izraelske vlade i kanala sa sedištem u Kataru koji se intenzivirao tokom rata Izraela s Hamasom, kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.

„Teroristički kanal Al Džazira više neće emitovati iz Izraela. Nameravam odmah da delujem u skladu sa novim zakonom kako bih zaustavio aktivnosti tog kanala“, naveo je Netanjahu na mreži X.

Komitet za zaštitu novinara sa sedištem u Njujorku saopštio je da usvojeni zakon daje Izraelu ovlašćenje da zatvori sve strane medijske kuće koje rade unutar njegovih granica.

„To doprinosi klimi autocenzure i neprijateljstva prema medijima, trendu koji je eskalirao od početka rata Izrael-Gaza“, dodaje se u saopštenju Komitet za zaštitu novinara.

Najava zabrane Al Džazire takođe preti da pojača tenzije s Katarom, u vreme kada vlada u Dohi igra ključnu ulogu u posredničkim naporima da se zaustavi rat u Pojasu Gaze.

Al Džazira je jedan od retkih međunarodnih medija koji je ostao u Pojasu Gaze tokom celog rata, emitujući krvave scene vazdušnih napada i pretrpanih bolnica i optužujući Izrael za masakre. Izrael optužuje Al Džaziru za saradnju sa Hamasom.

Izrael već dugo ima problematične odnose sa Al Džazirom, optužujući je za nepravednu pristrasnost prema Izraelu. Odnosi su doživeli veliki pad pre skoro dve godine kada je dopisnica Al Džazire Širin Abu Akleh ubijena tokom izraelske vojne racije na okupiranoj Zapadnoj obali.

Izrael je u januaru tvrdio da su novinar i frilenser Al Džazire ubijeni u vazdušnom napadu u Gazi „teroristički operativci“.

Sledećeg meseca je tvrdio da je još jedan novinar te televizije, ranjen u odvojenom napadu, bio „zamenik komandira čete“ Hamasa.

Al Džazira je čvrsto negirala optužbe i optužila Izrael da sistematski cilja zaposlene Al Džazire u Pojasu Gaze.

Šef biroa Al Džazire na palestinskoj teritoriji Vael al-Dahduh takođe je ranjen u izraelskom napadu u decembru u kojem je ubijen kamerman mreže.

Njegova supruga, dvoje njihove dece i unuk ubijeni su u oktobarskom bombardovanju izbegličkog kampa Nuseirat u centralnom delu Pojasa Gaze, dok je njegov najstariji sin bio novinar Al Džazire ubijen u januaru kada je meta napada bio automobil u Rafi.

Zakon u središtu Netanjahuovih nastojanja da zabrani Al Džaziru usvojen je u ponedeljak sa 70 glasova za i 10 protiv i daje ovlašćenje ministrima da zabrane emitovanje sadržaja sa stranih kanala koji se smatraju pretnjom po bezbednost.

Al Džazira se predstavlja kao „prvi nezavisni informativni kanal u arapskom svetu“ i počela je emitovanje u Dohi 1996. godine.

U Kataru se takođe nalazi baza lidera Hamasa Ismaila Hanijea.

Al Džaziru su zatvorile ili blokirale druge vlade na Bliskom istoku, uključujući Saudijsku Arabiju, Jordan, Ujedinjene Arapske Emirate i Bahrein.

Egipat je zabranio Al Džaziru od 2013, pošto je vojska zbacila izabranu, ali polarizujuću vladu kojom je dominirala organizacija Muslimanska braća. Egipat tu organizaciju smatra terorističkom grupom i optužuje Katar i Al Džaziru da je podržavaju.

Portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler rekao da su SAD ne slaže se uvek sa izveštavanjem Al Džazire, ali da poštuju njen rad.

„Mi podržavamo nezavisnu slobodnu štampu bilo gde u svetu“, rekao je on. „A mnogo toga što znamo o onome što se dogodilo u Gazi je zbog novinara koji tamo rade svoj posao, uključujući reportere Al Džazire“.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend