19. apr 2017.

Kako društvene mreže uništavaju demokratiju

Internet, koji je nekad bio globalno selo, zamijenjen je izolovanim digitalnim ostrvima, koja se svakim danom sve više međusobno udaljavaju.

Dana 7. novembra 2016. godine, uoči izbora u Americi, uporedio sam broj pratilaca na društvenim medijima, statistike web sajtova, kao i statistike Googleovog pretraživača u vezi sa Hillary Clinton i Donaldom Trumpom.  Bio sam šokiran kada su podaci pokazali razmjere Trumpove popularnosti. Imao je više pratilaca na svim društvenim platformama i njegovi postovi su imali mnogo veću stopu angažiranosti.  Primijetio sam da je drugi najpopularniji članak na društvenim medijima u posljednjih šest mjeseci sa riječima “Donald Trump” u naslovu, “Zašto glasam za Donalda Trumpa”, podijeljen 1.5 miliona puta. Pa ipak, taj tekst nikada nije dospio na moj newsfeed na Facebooku. Pitao sam mnoge prijatelje liberale iz New Yorka i svi su mi rekli da ga nikada nisu vidjeli.

Internet, koji je nekada bio globalno selo, zamijenjen je izolovanim digitalnim ostrvima, koja se svakim danom sve više međusobno udaljavaju. Od Facebook feeda do pretrage na Googleu, naše online iskustvo postaje sve više personalizovano, a internetova ostrva bivaju sve udaljenija i zvučno izolovana. Internet koji je pomogao da Barack Obama pobijedi 2008. godine i koji je korišten tokom Arapskog proljeća 2011. godine, razlikuje se od interneta koji je doveo do Brexita i do pobjede Donalda Trumpa.

Prema podacima Pew Research, 61 odsto milenijalaca koriste Facebook kao primarni izvor vijesti o politici i vladi, ali Facebook odbija da prizna svoj identitet kao izvor vijesti. Radije se fokusira na povećanje obima reklama i stope angažiranosti.

[povezaneprice]


Ceo tekst pročitajte na buka.com

Izvor: www.wired.com 

Za Buku prevela Milica Plavšić

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend