24. okt 2023.

Gubitak Telekomove Arene 107 miliona evra – što je i jedna od kupljenih šest sezona Premijer lige

Arena Channels grupa, koja je u stoprocentnom vlasništvu Telekoma Srbija, 2022. godinu završila je sa neto gubitkom od 107 miliona evra (12,5 milijardi dinara). Ovaj gubitak gotovo je jednak godišnjoj "rati" od 100 miliona evra, koliko Telekom Srbije plaća po sezoni za prava na televizijski prenos fudbalske Premijer lige upravo na kanalima Arene. I to svake godine u periodu od 2022. do 2028.

Arena Channels group, kćerka-firma državnog Telekoma, obrela se i ove godine na listi najvećih gubitaša. Ovaj put na trećem mestu, sa minusom od 12,5 milijardi dinara – gotovo 107 miliona evra – koji je 2,6 puta veći od onog ostvarenog u 2021.

Arena Channels group je 100 posto u vlasništvu Telekoma Srbija, koji je pod većinskom kontrolom države. U okviru te kompanije posluju brojni sportski i kablovski kanali i licencirani programi kao što su Euronews, Bloomberg Adria i još neke televizijske stanice.

„Neto gubitak najvećim delom potiče od obavljanja osnovne delatnosti, obzirom da su usled značajnog rasta troškova amortizacije nematerijalne imovine (sa 1,99 milijardi dinara na 15,7 milijardi dinara) poslovni rashodi uvećani za 84,7 odsto i iznose 19,4 milijarde dinara, te je društvo i pored porasta poslovnih prihoda za 26 odsto zabeležilo poslovni gubitak od 12,3 milijarde dinara (u 2021. godini on je bio 4,86 milijardi dinara)“, naveo je APR.

Ukupan gubitak kumuliran je u iznosu od 18,14 milijarde dinara i veći je 3,3 puta u odnosu na prethodnu godinu.

Arena channels grupa se godinu pre, u 2021. nalazila na šestom mestu po ostvarenom neto gubitku (4,77 milijardi dinara).

Rast troškova licenci

Već tad je ocenjeno da je preduzeće iz profitabilnog u 2020. otišlo u značajan minus – među najvećima na tržištu – između ostalog – i zbog rasta troškova licenci.

Glavni nosilac negativnog rezultata te godine je, prema podacima APR, poslovni gubitak 0d 4,86 milijardi dinara, generisan „u najvećoj meri usled rasta troškova licenci, produkcije i tehničkih troškova, kao i troškova amortizacije nematerijalne imovine“.

Za prava na Premijer ligu  platili više od Kine

Podsetimo  – Sport klub je od 2019. zaključno sa 2022, plaćao prava na prenose utakmica Premijer lige 12 miliona evra godišnje.

Telekom Srbija je ova prava platio 100 miliona evra godišnje- i to tokom šest godina, što kako su već ocenili upućeni – ne može da bude ekonomski isplativo.

Plaćanje 600 miliona evra za šest godina prenosa Premijer lige značajno premašuje ulaganja i mnogo većih država od naše.

Tako Kina godišnje prava na prenos Premijer lige plaća 75 miliona evra godišnje.

Najskuplje u EU je ova prava platila Francuska – 40 miliona evra godišnje.

Nemačka, Austrija i Švajcarska zajedno su, po godini, platile 25 miliona evra.

A cela bivša Jugoslavija – pošto je Telekom Srbije kupio prava za prenos za područje Srbije, Crne Gore, BiH, Hrvatske, Severne Makedonije i Slovenije – 100 miliona evra.

Ta prava, sa svim drugim troškovima, godišnje dosežu i po 350 – 400 miliona evra, dok je udeo u gledanosti – isuviše nizak da bi takva investicija mogla da se bude ekonomski isplativa.

Podsetimo – TV kanali Arena 1 premium, Arena 2 premium, Arena 3 Premium, Arena Sport 1, Arena Sport 2, Arena Fight, Arena Sport 3, Arena Sport 4, Arena Sport 5 imali su zajedno, prema podacima kompanije Nielsen, ukupan udeo u gledanosti (takozvani „šer“ – SHR%) za period od januara do marta ove godine od 1,75 odsto (merenje na celoj populaciji, tokom celog dana).

Kupovina i preplaćivanje kablovskih operatora

Telekom je proteklih godina mnogo novca investirao i u kupovinu – kablovskih operatora na tržištu Srbije.

Prema poslednjem dostupnom izveštaju RATEL, Telekom Srbija ima tržišni udeo kada je reč o distribuciji medijskog sadržaja od 52,9 odsto. Sledi SBB sa udelom od 40,9 odsto. Preostali udeli su pojedinačno manji od tri odsto.

Pet godina ranije, na kraju drugog kvartala 2018. situacija je bila drugačija.

SBB je na kraju juna 2018. imao 54 odsto tržišnog učešća, Telekom Srbija 25 odsto, dok su ostatak držali drugi operatori sa udelima ne pojedinačno većim od osam odsto.

Usledile su akvizicije Telekoma Srbije koji je kupovao manje operatore na tržištu, preplaćujući ih i tako uvećavajući svoju tržišnu poziciju (Radijus VektorKopernikus…)

Još je Državna revizorska institucija tokom 2021. godine ukazala na brojne kupovine Telekoma Srbije, prilikom kontrole poslovnih knjiga za 2020.

Tako je navedeno da su u toku 2020. godine izvršene dokapitalizacije sledećih zavisnih pravnih lica: „Arena Channels Group“ d.o.o. Beograd u iznosu od 4.021.560 .000 dinara „MTEL Global“ d.o.o. Beograd u iznosu od 2.480.839.000 dinara, „mts“ d.o.o. Kosovska Mitrovica u iznosu od 820.729..000 dinara i „Moja Supernova” u iznosu od 400.000.000 dinara.

U julu 2020. godine kod Agencije za privredne registre je registrovano povećanje kapitala zavisnog pravnog lica Kopernikus Technology d.o.o. Beograd od strane Telekoma prenosom 100 odsto svog uloga u stečenim kablovskim operatorima u Srbiji i to: „Radijus Vektor“ d.o.o. Beograd, „Avcom“ d.o.o. Beograd, „BPP ING“ d.o.o. Beograd, „Masko“ d.o.o. Beograd, „Telemark Systems“ d.o.o. Čačak i SAT TV „Meteor“ d.o.o. Užice, naveli su državni revizori.

U septembru 2020. godine, a nakon navedene dokapitalizacije prenosom nenovčanog uloga, izvršene su statusne promene pripajanja kablovskih operatora „Masko“ d.o.o. Beograd, „Avcom“ d.o.o. Beograd, „Radijus Vektor“ d.o.o. Beograd, „BPP ING“ d.o.o. Beograd, „Telemark Systems“ d.o.o. Čačak i SAT TV „Meteor“ d.o.o. Užice zavisnom pravnom licu „Kopernikus Technology“ d.o.o. Beograd.

Nakon pripajanja došlo je do promene naziva zavisnog pravnog lica „Kopernikus Technology“ d.o.o. Beograd u „Moja Supernova“ d.o.o. Beograd.

U decembru 2020. godine izvršena je statusna promena pripajanja kablovskog operatora „Exe Net“ d.o.o. Niš zavisnom pravnom licu „Moja Supernova“ d.o.o. Beograd. Ta pravna lica su pripajanjem pravno prestala da postoje.

U toku 2020. godine Telekom je stakao dodatnih 2.083.029 akcija zavisnog pravnog lica „Mts banka“ a.d. Beograd u vrednosti od 376.424.000 dinara, koje su bile u vlasništvu drugih akcionara, pa je nakon ove transakcije Telekom Srbija postalo jedini akcionar sa 100 odstoučešća u kapitalu.

Nakon tog perioda, u januaru i februaru 2021. godine izvršene su dokapitalizacije zavisnih pravnih lica „MTEL Global“, „Arena Channels Group“ d.o.o. Beograd i „Moja Supernova“ d.o.o. Beograd u ukupnom iznosu od 1.307.533.000 dinara.

Usledela je i dokapitalizacija zavisnih preduzeća Telekoma u periodu od marta 2021. godine do datuma izveštaja revizora, po podacima iz objavljenih dokumenata kod Agencije za privredne registre:

– „Arena Channels Group“ d.o.o. Beograd u ukupnom iznosu od 4.183.147.000 dinara;

– „MTEL Global“ d.o.o. Beograd u ukupnom iznosu od 200.000.000 dinara.

Rešenjem Agencije za privredne registre od 1. juna 2021. godine registrovana je statusna promena pripajanja kod društva „Telekom Srbija“ a.d. Beograd kao društva sticaoca i društva „Moja Supernova“ d.o.o. Beograd, kao društva koje prestaje pripajanjem usled čega se briše iz Registra privrednih subjekata.

U aprilu 2021. godine „Mts banka“ a.d., Beograd pripojena je banci „Poštanska štedionica“ a.d. Beograd.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend