22. okt 2022.

Spor vlasnika Prve i B92 i kompanije SBB – dobar primer za razmišljanje pred dodelu pete nacionalne frekvencije

Spor između vlasnika televizija Prva i B92, Srđana Milovanovića, i kompanije SBB, započet zbog toga što je Milovanović za emitivanje svojih kanala tražio čak 11 puta veću cifru od dosadašnje, kulminirao je izjavom predsednika Srbije Aleksandra Vučića da „SBB želi da smanji njegov rejting“.

Time je ne samo spinovao čitavu priču, već i potvrdio da su navedene televizije prorežimske, poručujući svojim biračima ono što je godinama direktno ili metaforično izgovarao – da su N1 i Nova S televizije koje rade protiv njega, odnosno interesa Srbije.

To nikakve veze nema sa istinom, jer je reč o retkim TV medijima koji se nezavisno i profesionalno bave svojim poslom, kritikujući i dovodeći u pitanje određene odluke vlasti koje javnost i stručno mnjenje smatraju pogubnim po društvo i državu.

Predsednik Srbije ponovo je dokazao da ne trpi kritičku reč, već samo medije koji mu „idu niz dlaku“, a ponovo je izašao iz svojih ustavnih ingerencija komentarišući sukob dve privatne kompanije.

Opravdanje Milovanovića zbog čega za Prvu i B92 umesto dosadašnjih 3,5 miliona evra traži čak 38 miliona evra godišnje, razlikuje se iz dana u dan.

Nakon odluke SBB-a da na svojoj platformi ne emituje više Prvu i B92, zbog nerazumne cene koja je skočila čak 1.000 odsto od dosadašnje, Srđan Milovanović je najpre reagovao saopštenjem u kojem se navodi da su se vlasnik Pinka Željko Mitrović i Junajted grupa „udružili“ u pokušaju da se uruše tri nacionalne televizije, Prva, B92 i Hepi, „čime bi se Pink oslobodio konkurencije, a istovremeno i raščistio teren za ono čemu se iz Junajteda nadaju, rast Nove S“.

Voleli mi to ili ne, ali TV Pink je najgledanija komercijalna televizija, za razliku od Prve, a posebno B92 čija je gledanost, iako sa nacionalnom pokrivenošću, na nivou statističke greške. Seme razdora nastalo je zbog odluke čelnika Granda da se njihove emisije umesto na Prvoj od sada emituju na Pinku.

Vlasnik Prve naveo je da po isteku ugovora Grand nije kontaktirao Prvu o nastavku saradnje, što su iz Granda demantovali. Potom je usledila Milovanovića astronomska cena za emitovanje njegovih kanala, kao i optužbe da Pink i UG „rade protiv njega“.

Dan posle ove izjave, Milovanović je za Danas negirao da je SBB-u ikada ponudio ugovor u iznosu od 38 miliona evra, te da su navodi UG laž, i da sa njima nikada nije pregovarao o ceni emitovanja njegovih kanala, već je to uradio „Grk, prethodni vlasnik“.

Na naše pitanje zašto to prvog dana nije rekao, dostavio je novo saopštenje u kojem je naveo cenu koju drugi operateri plaćaju za emitovanje kanala u njegovom vlasništvu, potvrđujući time nerealnu cenu za televizije čiji ni sadržaj ni gledanost ne opravdavaju ponovno dobijanje nacionalne frekvencije.

On je naveo da mu državni operator Telekom Srbija plaća 2,5 evra, odnosno 300 dinara po korisniku, čime je pokušao da opravda nerealno visoki zahtev od 38 miliona evra prema SBB-u.

Potom je SBB odgovorila saopštenjem: „SBB kao odgovorna kompanija, nikada ne bi prihvatila ovakve neozbiljne predloge za saradnju, a pitanje za državne organe i građane Srbije je zašto bi jedan državni telekomunikacioni operator plaćao toliko novca jednom privatnom vlasniku dve nacionalne televizije“.

Tačku, ili zapetu na ceo slučaj, dao je Aleksandar Vučić u intervjuu otvoreno se stavljajući na stranu vlasnika Prve, dajući svoje, dodatno objašnjenje za novonastalu situaciju:

– Mislim da sam razumeo zašto to rade. Rade to da izbace pre svega Prvu, onda B92. Mislim da hoće i Hepi da izbace. Ne znam ko će da im ostane na tom kanalu. To rade da bi veštački podigli Novu S i N1. Oni u šeru u zbiru imaju prosečno 2.4 ukupno, a oni hoće da ih podignu na šer 10. Svi koji im pomažu neka im pomažu – rekao je predsednik.

Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić ocenjuje za Danas da je ovo samo nastavak otvorenog rata države protiv SBB-a i medija Junajted grupe, sve u cilju da se ceo medijski prostor stavi pod kontrolu režima.

– Kopernikus grupa više i nije privatna kompanija u pravom smislu reči, već nekakav paradržavni projekat, i njihova poslovna politika, a i uređivačka politika njihovih medija, jasno govori da su oni samo ogranak Vučićeve partije, a sve je još jasnije za one koji žele da vide istinu, nakon sinoćnjeg nastupa Vučića na TV Prva. On je nastavio otvoreno da podriva SBB i Junajted grupu, što je protivzakonito, a i nije dostojno funkcije predsednika svih građana, i mislim da ćemo mi, svi građani Srbije, jednog dana plaćati odštetu zbog tih njegovih brljotina i zloupotreba – ističe Bodrožić.

On dodaje da možda zahtev nekadašnjeg vlasnika Kopernikusa da mu SBB sada plaća 11 puta veću cenu nego ranije za emitovanje Prve i B92, otkriva za koliko puta je državni Telekom pre četiri godine isplatio veću cenu od realne za kupovinu Kopernikusovog kablovskog sistema.

– Navikao se moguće taj formalni vlasnik Kopernikusa da kao paradržavni projekat sve usluge državi množi sa 11, pa tako želi da posluje i sa drugima – naglašava Bodrožić.

Članica Saveta REM-a Judita Popović kaže za Danas da je ovo možda i poziv da dobro razmislimo pred dodelu pete nacionalne frekvencije.

– Ovo su teme za medijsku razbibrigu i skretanje pažnje sa ozbiljnih problema sa kojima se kao država i društvo suočavamo. Upravo je ovo jedan dobar primer u korist medijskog pluralizma pred dodelu pete nacionalne frekvencije – upozorava Popović.

Što se tiče ponuđene cene, naša sagovornica kaže da niko razuman ne bi pristao na nju.

– Tu nema tržišne logike jer se moglo pretpostaviti da niko nije tako nerazuman da pristane na tu cenu. Dakle, bilo je od starta sigurno da gube neke sasvim realne prihode, a to nije tržišno razmišljanje. Ostaje samo siva zona manipulacije, mi možemo da pretpostavljamo ko i zašto instruira navodnog vlasnika – podvlači Popović.

Advokat Miloš Stojković navodi za Danas da je primarni način finansiranja televizija oglašavanje, te da je logika tog biznisa da budu dostupni svima, da bi kroz visoke rejtinge ubirali veća sredstva po osnovu oglašavanja.

– U ovom slučaju je postupanje dve televizije sa nacionalnom dozvolom potpuno suprotno ovoj logici. Zaista izgleda da je ponuda sačinjena kao da onaj koji je šalje želi da bude odbijena. Dolazimo do toga da ispada kao da televizije sa nacionalnim pokrivanjem žele da budu isključene sa pola tržišta, i apsurdno sami doprinose snižavanju sopstvenog rejtinga, odnosno gledanosti, pa ugrožavaju čak i svoj osnovni biznis model – kaže Stojković.

On dodaje da jučerašnje saopštenje „da toliko plaća Telekom Srbija“ i dalje nije nikakva potvrda da je naknada razumna. Naprotiv, ističe, videli smo i u javnim nastupima drugih televizija da oni ne na plaćuju distribuciju TV kanala u kablu za kanale u slobodnom prijemu.

Naš sagovornik ne vidi nikakvo opravdanje za ovakve postupke vlasnika Prve i B92, „a u kom interesu to radi i dalje može da se spekuliše“.

– Svakako je legitimno pitanje zašto je članicama iste grupacije dodeljeno dve dozvole za nacionalnu pokrivenost. Podsetiću da je na javnom konkursu iz avgusta bilo prjavljeno 14 televizija, a jedno od opravdanja REM-a je bilo da one najbolje mogu da doprinesu medijskom pluralizmu. Ovaj zaključak je sam po sebi sporan, jer je potpuno nejasno kako se doprinosi pluralizmu ako jedan krajnji vlasnik poseduje dve od četiri nacionalne dozvole – ukazuje Stojković.

U takvoj situaciji, dodaje, jednom učesniku na tržištu je dato da samovoljno nameće naknade uvećane za 1.000 odsto, „što nije dobro“.

– Pravo na nacionalnu dozvolu je pravo ali i obaveza da se ostvaruje javi interes u vidu objektivnog, pravovremenog i potpunog informisanja, a ne davanje odrešenih ruku da se zloupotrebljava tržišna snaga i nameću nerazumni uslovi distributerima – ističe Stojković, dodajući da mu je neverovatno da neko „toliko radi u korist svoje štete“.

– Iz saopštenja kompanije Grand vidimo da oni navode da su pregovarali tokom 2020. godine, da je ponuda upućena, ali da na nju nije odgovoreno. U potonjim saopštenjima, Prva ovo nije demantovala niti opovrgnula. Jedini odgovor koji je stigao je da je ponuda upućena od navodno neovlašćene osobe i bez pečata. Postavlja se pitanje, zašto je Prva uopšte pregovarala i dogovarala nešto, komunicirala i slično, ako su mislili da postoji bilo kakav problem sa predstavljanjem. Ovakvo opravdanje mi se ne čini uopšte ubedljivim – navodi Stojković.

Prema njegovim rečima, ono što jeste do sada evidentno je da televizije pokušavaju da „naplate“ to što su dobile nacionalnu dozvolu, namećući nerazumne uslove za nešto što je slobodno u etru, i to protivno svojim interesima kao televizije.

– Šta je u pozadini, teško je jasno reći, ali je zanimljivo da se sve više u ovoj priči javljaju i drugi akteri, poput Telekoma Srbije, predstavnika države, pa i predstavnika drugih nacionalnih televizija, što dodatno komplikuje stvar, ali polako otkriva i odnose različitih aktera u medijskoj sferi – zaključuje Miloš Stojković.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend