25. feb 2022.

Lažni video snimci i postovi o ruskoj invaziji šire se društvenim mrežama

Nedugo pošto je ruski predsednik Vladimir Putin objavio početak invazije na Ukrajinu, na društvenim mrežama su počeli da se šire fotografije i video snimci, za koje se tvrdilo da su iz zona konflikta. I mada je bilo i dosta potvršenih snimaka, neki koji su imali stotine hiljada pregleda su, kako se ispostavilo i prošlih konflikta ili starih vojnih vežbi.

BBC je utvrdio da je jedan od videa koji je postavljen na društvene mreže bio iz rusko-ukrajinskog rata 2014. godine, drugi iz rata u Libiji 2011, a viralan je postao i snimak eksplozije u Bejrutu 2020. godine.

U jednom primeru, bivši ukrajinski ambasador u SAD tvitovao je video za koji je tvrdio da je snimljen u Marijupolju, ali verzija istog snimka postavljena je na TikTok pre nekoliko sedmica i on prikazuje udar groma u jednu električnu centralu.

Još jedan viralni video, za koji se tvrdilo da prikazuje ruske paravojnike kako ulaze u Ukrajinu, prvi put se pojavio onlajn još 2016. godine.

Tviter je, međutim, kako navodi BBC, preuzeo proaktivnu ulogu u borbi protiv lažnih vesti, jer je, kako se ispostavilo, uklonio nekoliko video snimaka, za koje su istraživači i oni koji utvrđuju kredibilnost, dokazali da su stari ili lažni.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend