04. sep 2020.

Savet se ne izjašnjava o ugovoru Žeželja i Telekoma, okviran rok ili otezanje?

Iako je prošle nedelje televiziji N1 u Savetu za borbu protiv korupcije rečeno da će njegovi članovi za sedam dana doneti odluku da li je ugovor između Vajrles medije Igora Žeželja i državnog Telekoma - koruptivan ili ne, to se nije dogodilo. U tom telu kažu - dat je okviran rok. Savet takođe još uvek nije usvojio niti odbacio izveštaj njegove članice Jelisavete Vasilić o poslovanju Telekoma, pa se postavlja pitanje - da li je reč o opravdanom odlaganju ili namernom odugovlačenju? Iz Saveta stiže odgovor - o svemu ćemo se sigurno izjasniti.

Foto: StreetView

Savetu za borbu protiv korupcije prošlog utorka stigla je pošiljka – ugovor sklopljen između Telekoma i Igora Žeželja „težak“ 38 miliona evra. Prema napomeni pošiljaoca, Stranke slobode i pravde, to je dokaz o korupciji.

Ugovor, međutim, nije razmatran, jer ga je Savet dobio neposredno pred sastanak, pa je dat rok od nedelju dana da se članovi izjasne da li je koruptivan. Ali, za sad ipak ništa od toga.

„Savet će obaviti sve što je najavio. Savet radi na analizi Ugovora između gospodina Žeželja i Telekoma i o mišljenu Saveta će mediji biti blagovremeno obavešteni“, izjavio je Miroslav Milićević, predsednik Saveta za borbu protiv korupcije.

Član Saveta Dušan Slijepćević kaže – za dobru analizu ugovora treba nam više vremena, bar od sedam do deset dana.

N1: To je bio samo okviran rok, ukoliko Vas dobro razumem?

„Jeste, apsolutno, samo okviran rok, nije ništa precizirano, nije precizirano, biće sastanak 5. ili 3. septembra, ne. Jedina stvar koja nas je zakočila u tom momentu je bio upravo taj ugovor koji nam je dostavljen, a koji ima pitajte Boga koliko strana i on mora ozbiljno da se prouči, znate. To nije tako lako dati neko mišljenje pravno o stvarima na brzinu. Taj ugovor ima negde oko 20-ak strana, znate“, navodi Slijepčević.

A još duže, tačnije od početka juna, čekaju se članovi Saveta da se izjasne o izveštaju njihove koleginice Jelisavete Vasilić, u kom konstatuje da Telekom posluje netransparentno i da je na putu ka predstečajnim postupkom.

Član odbora za ekonomiju Pokreta slobodnih građana Miroslav Šarčanski je stava da odluke o izveštaju još nema jer su članovi saveta „između dve vatre“.

„Savet za borbu protiv korupcije namerno odugovlači sa usvajanjem ili odbacivanjem izveštaja, kako se usvajanjem ne bi zamerio ljudima iz vladajuće stranke, koji formalno i neformalno upravljaju ‘Telekomom’, a u slučaju odbacivanja bi se zamerio javnosti. Verovatno procenjuju da će vremenom pritisak i interesovanje javnosti oslabiti, pa će ih manje podsećati na ovaj predmet“, kaže Šarčanski.

Podsetimo, prema saznanjima N1, za usvajanje izveštaja pored Vasilićke su još dva člana Saveta, dva člana koje je postavila Vlada izričito su protiv, dok se na ocenu dvojice još uvek čeka.

Pored Saveta postoje i drugi organi koji su pozvani da obezbede ostvarivanje javnog interesa u preduzećima koja su u vlasništvu države, objašnjava Nemanja Nenadić iz organizacije „Transparentnost Srbija“.

„Pitanje poslovanja Telekoma jeste nešto što treba da bude predmet razmatranja pre svega same Vlade koja nominuje predstavnike države u tom preduzeću, Državne revizorske institucije i drugih organa“, kaže Nenadić.

Kada je reč o izveštaju, potpredsednik Saveta Miroslav Milićević objašnjava – on je lični stav Vasilić, a Savet ne glasa i ne utiče na lične stavove.

Dodaje, niko u Savetu ne opstruira rad na Izveštaju, na kom se još uvek radi i očekuje da će biti završen u najkraćem mogućem roku. Inače, prvu verziju Vasilić je dostavila još u februaru.


Video prilog N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend