
Muharem Bazdulj je dobitnik novinarske nagrade Fondacije „Biljana Bosnić Ognjenović“ za reportažu ,,Kanjon Jerme je ispred nas“, saopštili su danas organizatori.

Novoformirani Upravni odbor Radio-televizije Srbije je juče održao konstitutivnu sednicu, na kojoj su potvrđeni mandati šestorici novih članova, a izabrani su i predsednik i potpredsednik tog upravljačkog tela. Trojica od ukupno devet članova Odbora još ima važeći mandat, pa njihova mesta ovog puta nisu ni bila predmet izbora.

Pored neisplaćenih plata i doprinosa, radnici Svetlosti, jednog od najstarijih nedeljnika u Srbiji, ostaće i bez para za sudske troškove. Za sedam godina na troškove stečajnog postupka potrošeno skoro devet miliona, a našlo se i pola miliona za nagradu za rad stečajnog upravnika. Jedino je isplaćena – Poreska uprava

Članica Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Judita Popović smatra da bi REM, povodom fotografija obezglavljenih ljudi koje su prikazane u nedelju uveče na TV Pink, trebalo da reaguje po službenoj dužnosti. "Situacija je jasna i nema dilema da REM mora da pokrene postupak". Ističe da su prikazivanjem tih fotografija prekršene one odredbe Zakona o elektronskim medijima koje nalažu da pružalac medijskih usluga to čini tako da ne dođe do kršenja ljudskih prava, povrede ljudskog dostojanstva i da zaštiti interese maloletnika.
Državna kompanija Telekom Srbija otkupila je prava za televizijski prenos fudbalske Premijer lige Engleske na kanalu Arena sport za 100 miliona evra po sezoni u narednih šest godina, što je gotovo deset puta više nego što je ta prava ranije plaćao Sport klub, saznala je u utorak agencija Beta. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, odgovarajući na pitanje novinara N1 u Sisevcu, nije demantovao taj iznos, već je rekao da je Telekom pobedio u otvorenoj, tržišnoj utakmici i upitao zašto se United grupa ljuti "što država hoće da joj bude konkurentna".

Otkrića konzorcijuma novinskih organizacija da su novinari, aktivisti za ljudska prava i opozicioni političari bili na meti autoritarnih režima i desničarskih populističkih vlada koristeći špijunski softver izraelske kompanije za njihovo praćenje, svojevrsni je poziv međunarodnoj zajednici da postavi ograničenja u upotrebi i distribuciji tehnologije za nadzor štiteći time budućnost demokratije, pišu svetski mediji.
U prvoj godini pandemije korona virusa, Zapadni Balkan nije uspeo da u potpunosti primeni zakone o slobodnom pristupu informacijama, ostavljajući javnost u mraku, zaključak je najnovijeg izveštaja Balkanske istraživačke regionalne mreže (BIRN).

Ohrabrujuća vest je da će, po prvi put u okviru programa „Kreativna Evropa” Evropskog parlamenta, finansijska podrška biti usmerena i za razvoj medija, promociju medijske pismenosti, pluralizma, slobode medija i kvalitetnog novinarstva, čime će se pomoći medijima u lakšem rešavanju izazova u procesu digitalizacije.
Nekoliko stotina Holanđana je u Amsterdamu odalo poštu poznatom novinaru Peteru R. de Vrisu, ubijenom dok je izlazio iz televizijskog studija.
Fotografije koje pokazuju izvršenje krivičnih dela nikako ne bi smele da dospeju u medije, poručuju pravnici Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Takvog je stava i članica Regulatornog tela za elektronske medije Judita Popović, koja je protiv televizije Pink podnela i prijavu. Budući da to telo do septembra neće imati sednice, Popović očekuje da će se i ovaj slučaj zaboraviti. Predsednica Saveta tog tela Olivera Zekić misli da je prikazivanje slika imalo edukativnu ulogu.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija, komentarišući kupovinu prava prenosa Premijer lige po ceni od 600 miliona evra za šest sezona, kaže da se ne vidi jasna ekonomska logika i tržišni razlozi da Telekom Srbija plaća toliku cenu za nešto što bi, po prirodi stvari, verovatno moglo da se nabavi jeftinije. Dodaje da bi državno preduzeće trebalo da u javnosti iznese više detalja o celom slučaju.

Mnogo napada na novinare Južnih vesti i sam medij bilo je poslednjih godina, a predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je, ne pominjući druge, okarakterisala jedinu presudu kao znak da su mediji slobodni, a novinari zaštićeni. Glavna i odgovorna urednica Južnih vesti Gordana Bjeletić rekla je za Fonet da je premijerka pogrešne ljude uzela za alibi i podsetila sa kojim se problemima redakcija susretala poslednjih godina.
Kada su mediji u regiji u januaru 2020. godine počeli izvještavati o novom virusu koji se pojavio u Kini novinari/ke su se još uvijek snalazili/e sa svim podacima i informacijama koje su pristizale. Međutim, vrlo brzo su se redakcije širom svijeta našle u situaciji da svi moraju brzo da uče i prenose precizne podatke uz vijesti koje donose.
Radio-televizija „Šumadija“ iz Aranđelovca dobila je najviše novca na lokalnom konkursu za sufinansiranje medijskih projekata - čak 7,8 od ukupno 11 miliona dinara, koliko je opština izdvojila za medije ove godine.