
Na današnjoj zatvorenoj sednici, Savet REM-a je ponovo dodelio nacionalne frekvencije televizijama koje godinama unazad ne poštuju ni minimum propisanih uslova za pružanje medijske usluge.
Članovi pokreta „Kreni-Promeni“ danas su, kako su naveli, uoči donošenja odluke REM-a o dodeli nacionalnih frekvencija, simbolično na Kalemegdanu ispred Beogradskog Pobednika postavili baner sa porukom „Kultura nije na prodaju“.
Povodom informacija iznetih u tekstu "Judita Popović, članica Saveta REM-a: Vlasnik Kurira Igor Žeželj me je opsovao". objavljujemo bez ikakvih izmena odgovor koji je danas stigao od Igora Žeželja:

Agencije za sprečavanje korupcije obavestila je Biro za društvena istraživanja (BiRODI) da je to telo spremno da pomogne Savetu Regulatornog tela za elektronske medije (REM) u identifikovanju i regulisanju sukoba interesa u procesu odlučivanja o dodeli nacionalne frekvecije pružaocima medijskih usluga, saopštio je BIRODI.
„Narodna Skupština Republike Srbije bi morala odmah po konstituisanju da razreši sve članove REM-a koji su javno priznali da će kršiti zakon prilikom dodele nacionalnih frekvencija“, izjavio je direktor kampanja „Kreni-promeni“ i predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, Savo Manojlović.

Prva srpska televizija je komercijalna televizija koja juri rejting, a za rejting nije dobar kulturno-umetnički, naučno-obrazovni i dečji program, pa ga zato nije ni bilo u proteklom periodu. U vezi sa tim, iz ove medijske kuće najavljuju velike promene i popunjavanje nedostajućih sadržaja. Pored izostanka obaveznog programskog sadržaja, prethodni period obeležilo je kršenje Zakona o oglašavanju, a izrečene su i mere upozorenja, kao i privremena zabrana emitovanja programa.
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) sutra će završiti obilazak svih 14 televizija koje su konkurisale za nacionalnu frekvenciju, nakon čega će, do kraja meseca, odlučiti koje četiri će u narednih osam godina imati pokrivenost na teritoriji čitave Srbije.
U sklopu procedure za izbor medija kojima će dodeliti nacionalne dozvole za televizijsko emitovanje, članovi Saveta REM danas su obišli prostorije na raspolaganju N1.

Televizija B92 dobila je na korišćenje nacionalnu frekvenciju 2006. godine. Od tada je menjala vlasnike, ime i uređivačku politiku. Na tom putu izgubila je simboliku onoga što je nekada predstvljala: nezavisno novinarstvo, otpor diktaturi, nacionalizmu i ratu. Što se tiče zakonskih obaveza, ni ova televizija, poput ostalih korisnika nacionlane frekvencije, nije ih u potpunosti ispoštovala, a nije ispunila ni obećanja iz elaborata. Gledanost joj je najmanja, ali zato ne zaostaje u pravljenju prekršaja.

Analiza poslednja dva Izveštaja REM-a pokazala je da u posmatranom periodu na programu Hepi TV nisu emitovani dokumentarni, dečji, naučno-obrazovni, kulturno-umetnički i sportski programski sadržaji, i da su samim tim prekršili Pravilnik. Za razliku od TV Pink-a, koja je samo jednom opomenuta u ovom periodu, TV Happy je najkažnjavanija televizija, ali nijednom nije kažnjena zbog kršenja Pravilnika i nedostatka programa na koji su se obavezali.

Izveštaji REM-a, u samo poslednje dve godine, pokazuju da je RTV PINK nije emitovao 4 od 5 obaveznih programskih žanrova i da je samim tim prekršio Pravilnik. To je potvrdila i članica Saveta REM-a Judita Popović, prilikom predstavljanja elaborata Pinka na razgovoru za dodelu nacionalne frekvencije, pitajući Mitrovića šta je garancija da će sada biti drugačije. Pri tom, za ove dve godine RTV PINK je dobio samo jednu meru upozorenja od REM-a i to zato jer je u emisiji Hit tvit iznet izveštaj sa saslušanja gde je otkriven identitet maloletnog lica.
Predstavljanje elaborata pred članovima Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) trajalo je tri dana i izgledalo je kao da se oni stvarno predstavljaju, a članovi REM-a će stvarno na osnovu toga odlučivati ko će dobiti nacionalnu frekvenciju. Očekivano, svi kandidati u svojih 15 minuta tvrdili su isto - mi smo profesionalci, imamo odlične novinare, opremu, planove, dajte nam frekvenciju, opravdaćemo poverenje. Pa dalje - da je blagovremeno i istinito informisanje svetinja, da nije samo zakonska već i moralna dužnost, a ako do sada to nismo tako radili, od sad hoćemo! Kako da znamo da opet nećete pustiti Zadruge, Parove, Farme i izlive govora mržnje? Pa, nećemo, evo od ponedeljka nećemo.
Iz Regulatornog tela za elektronske medije (REM) je potvrđeno da u postupku za dodelu dozvola za nacionalne frekvencije, koji je već pokrenut, „neće biti neregularnosti“, i da će televizijama dozvole biti dodeljene na vreme, objavio je danas Istraživačko – izdavački centar Demostat.

Posle mog pitanja da ponovi kako popunjava rupe u noćnom programu, s obzirom da je prilično nerazgovetno prethodno izgovorio reč 'ruski', Igor Žeželj me je opsovao i time je uvredio ne samo mene, već i instituciju Regulatornog tela za elektronske medije, kaže za Cenzolovku Judita Popović, članica Saveta REM-a

Šta li je Savet REM-a hteo da nam poruči kad je danas, poslednjeg dana predstavljanja kandidata za nacionalne frekvencije, poređao isključivo televizije čiji je politički, rođački i biznis bekgraund zanimljiviji od programa koji emituju? Za frekvencije su se danas „borili“ TV Prva, TV B92, Kopernikus, TV 2 i Kurir TV