
Skupština Srbije, kao što se moglo predvideti, izabrala je proverene kadrove za Savet Regulatornog tela za elektronske medije

Sve češća pojava govora mržnje u Narodnoj Skupštini Srbije, kao i uvrede koje za skupštinskom govornicom narodni poslanici upućuju neistomišljenicima, pa i medijima i uglednim javnim ličnostima koji nisu deo političke arene, kao i prenosi takvih zasedanja na javnom servisu, postali su propagandno oruđe vlasti kojim se zloupotrebljavaju tekovine demokratije i zagađuje javni prostor.
Objašnjenje premijerke Srbije Ane Brnabić o "pogrešnom" ponašanju poslanika SNS na sednici parlamenta, kada su novinari N1 i Nova S proglašeni za "državne neprijatelje", novinar Vukašin Obradović naziva licemernim. "Očigledno da je reč o jednom igrokazu, gde vi iskorišćavate parlament i te mlade ljude da kažu ono što je vama, govorim o visokim funkcionerima SNS-a, pomalo degutantno, a onda se posle toga izvinjavate". Profesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević kaže da je "zapanjena kakve je mlade kadrove SNS uputila u Skupštinu".
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je ocenila da su poslanici Srpske napredne stranke (SNS), koji su vređali novinare N1 i Nova S u Skupštini Srbije, pogrešili i dodala da se predsednik naprednjaka Aleksandar Vučić u četvrtak izvinio u ime stranke.

REM apsolutno nije nezavisno telo, on je sastavni deo propagandne mašine SNS-a, kaže naučni savetnik Instituta za fiziku Slobodan Prvanović. Član Saveta REM-a Slobodan Cvejić objašnjava da REM ne krši zakon, ali da je problem što se "trudi da bude pasivan", da ne reaguje i ne koristi zakonske mogućnosti koje su mu date. Predsednik Nove stranke Aris Movsesijan dodaje da su uvrede na račun TV N1 i Nova S u srpskom parlamentu - govor mržnje. "To je radikalski manir koji nam govori da lečeni radikali nisu izlečeni do kraja", ocenio je.

U Skupštini je do kraja ogoljeno licemerje vlasti: Dok premijerka osniva još jednu radnu grupu za bezbednost novinara, u parlament se vraća progon kritičkih novinara kao u najgore vreme devedesetih. Dok poslanici Oliveru Zekić opisuju kao hrabru, požrtvovanu i impresivnu, novinarima su namenjene salve mržnje, pretnje proterivanjem, optužbe za izdaju zemlje
Nevladine organizacije ocenile su govor mržnje u Skupštini Srbije kao još jedan u nizu postupaka koji od parlamenta prave poligon za plasiranje neutemeljenih optužbi i napada na nezavisne medije, istaknute pojedince i sve one koji imaju kritički odnos prema društvu u Srbiji.
Poslanica SNS je na sednici Skupštine Srbije nazvala televiziju N1 i Nova S “antisrpskim medijima”, domaćim izdajnicima i stranim plaćenicima.
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević izjavio je da će poslanici SPS podržati izveštaje koji su na dnevnom redu sednice i naglasio stav da, kao poslanici, i dalje treba da nastave jačanje i snaženje rada nezavisnih regulatornih tela, ali i da vode otvorene dijaloge i debatu kada se za to ukaže potreba.
Međusektorska grupa za slobodu izražavanja i medija Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji zatražila je danas od Skupštine Srbije da obustavi sve trenutne procese izbora za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i da se u najskorijem roku osigura izbor onih koji ispunjavaju sve odredbe propisane zakonom.

U predlogu budžeta za 2021. godinu nije predviđeno dalje finansiranje RTS-a, dok će RTV moći da računa na standardnu državnu pomoć. Da li će, međutim, RTS zaista biti finansiran samo iz pretplate nije do kraja jasno posle predloga izmene zakona o taksi za javni servis, koji je takođe ušao u skupštinsku proceduru
Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine pokrenuo je proceduru za izbor dva nova člana Regulatornog tela za elektronske medije. Time bi REM, nakon više godina rada u krnjem sastavu, trebalo da postane kompletan, što je bio i jedan od zahteva opozicije u dijalogu o izbornim uslovima, kojem je prošle godine posredovala Evropska unija.
Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije uputiće dva javna poziva za izbor novih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), odlučeno je na sednici tog tela. Kako se navodi, REM je 27. oktobra obavestio taj Odbor da je članici Saveta Oliveri Zekić istekao mandat 24. jula 2020, a članici Aleksandri Janković trajaće do 3. marta 2021. godine.